Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustka otwiera inwestorom drzwi do lasu. Przetarg na dzierżawę atrakcyjnej działki

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Las przy Trakcie Solidarności w Ustce zostanie wystawiony na przetarg. Ratusz przewiduje dzierżawę na 29 lat
Las przy Trakcie Solidarności w Ustce zostanie wystawiony na przetarg. Ratusz przewiduje dzierżawę na 29 lat Bogumiła Rzeczkowska
Ustka chce na 29 lat wydzierżawić las pod budowę ośrodka wczasowo-uzdrowiskowego. Szykuje się kolejna wycinka drzew przy ulicy Wczasowej. Jest nieunikniona, bo teraz w tym miejscu można tylko rozstawić namioty.

Na stronie internetowej Ustki ukazało się ogłoszenie o przetargu, który na razie jest w przygotowaniu. Miasto swą ofertę kieruje do inwestorów zainteresowanych działką przy ulicy Wczasowej tuż przy Trakcie Solidarności. Jednak tym razem nie będzie to sprzedaż, lecz wieloletnia dzierżawa, bo aż na 29 lat.

To prawie pół hektara, bo 4 740 metrów kwadratowych, głównie sosnowego lasu nadmorskiego, w odległości około 200 metrów od Promenady Nadmorskiej, przy drodze publicznej i z wygodnym dojściem na plażę. Działka ma kształt prostokąta, posiada dostęp do wszystkich sieci. Jest położona w strefie A ochrony uzdrowiskowej.

Nieruchomość tę obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2017 roku „Promenada Nadmorska Bis”, który określa przeznaczenie działki jako „Tereny usług związanych z uzdrowiskiem” i „Tereny zieleni urządzonej”. W księdze wieczystej działkę oznaczono jako lasy. Taki zapis w MPZP oznacza, że po uzyskaniu decyzji Lasów Państwowych o wyłączeniu gruntu z działalności leśnej nie trzeba składać dodatkowych wniosków o pozwolenie na wycinkę drzew. Można ciąć. Tak jak zrobili to niedawno właściciele innych działek przy ulicy Wczasowej, nie mając nawet pozwoleń na budowę.

W MPZP „Promenada Nadmorska Bis” istnieje tylko nakaz minimalizowania wycinki na działce wystawianej do przetargu. MPZP nie określa też gabarytów projektowanej zabudowy. Natomiast pozwala na wysokość maksymalnie dwóch kondygnacji nadziemnych do wysokości ośmiu metrów. Wydzierżawienie nieruchomości ma zasilić budżet miasta.

Radni wydali tylko opinię

- Działka wzbudzała zainteresowanie inwestorów. Otrzymywaliśmy pytania o możliwość jej nabycia. Jednak z uwagi na jej położenie oraz znaczne zalesienie chcieliśmy zachować kontrolę co do kwestii sposobu jej zagospodarowania. Przetarg - za zgodą Rady Miasta Ustka - na okres 29 lat ma zostać przeprowadzony w grudniu tego roku – odpowiada na pytania „Głosu” Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed przystąpieniem do procedur przetargowych konieczne było uzyskanie pozytywnej opinii właściwej komisji rady miasta. Taką opinię komisji budżetowo-gospodarczej uzyskaliśmy w dniu 23 marca 2023 roku.

Wtedy na posiedzeniu komisji możliwość dzierżawy zaopiniowało siedem osób, które zagłosowały „za”. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Niejawny przetarg pisemny

W sierpniu burmistrz Jacek Maniszewski wydał zarządzenie w sprawie przetargu, określając stawkę wywoławczą miesięcznego czynszu dzierżawnego. Jest zachęcająca dla potencjalnych inwestorów - 15 tysięcy plus podatek VAT. Czynsz ma być waloryzowany w oparciu o wskaźniki cen nieruchomości.

Z uzasadnienia zarządzenia wynika, że wydzierżawienie nieruchomości w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego ma na celu zaproszenie do przetargu szerokiej grupy oferentów, uzyskanie najwyższej ceny przy jednoczesnym zachowaniu wpływu miasta na sposób zagospodarowania nieruchomości.

To jednak oznacza, że licytacji nie będzie, bo forma pisemnego przetargu nie przewiduje postąpień i przebitek. Przy wyborze oferty komisja przetargowa bierze pod uwagę cenę, ale też inne kryteria ustalone w warunkach przetargu, które wpłyną na wybór najkorzystniejszej oferty. Ta część przetargu jest niejawna.

- Kluczowa dla nas kwestia to sposób zagospodarowania tego terenu. Podstawowym kryterium wyboru inwestora będzie minimalizacja wycinki drzew przy projektowanym zagospodarowaniu – wyjaśnia Eliza Mordal.

Ale najpierw, aby cokolwiek w tym miejscu zbudować, trzeba wylesić las. Kto to zrobi?
- Ewentualne wyłączenie z produkcji leśnej należeć będzie do inwestora, który musi je uzyskać przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę – odpowiada Eliza Mordal i zapewnia: - Jak już wspomniałam, warunki przetargu przewidywać będą konieczność minimalizowania wycinki drzew oraz uzyskania zgody miasta na usunięcie każdego drzewa.

Kto chce budować w lesie? W jednym ze swoich sprawozdań składanych radzie miasta burmistrz Jacek Maniszewski wspominał o firmie z Wrocławia, która jest zainteresowana budową ośrodka dla swoich pracowników.
- O zainteresowaniu będziemy mogli mówić dopiero po ogłoszeniu przetargu, na razie jest on w fazie przygotowania. Firma z Wrocławia wyrażała zainteresowanie, będzie mogła przystąpić do przetargu jak każdy inny podmiot – odpowiada Eliza Mordal.

Prawo Ustki

Ustka ma bardzo liberalne prawo miejscowe, dotyczące zasad dysponowania nieruchomościami przez burmistrza. Według Ustawy o samorządzie gminnym, jeśli miasto wydzierżawia swoją nieruchomość na czas dłuższy niż 3 lata, burmistrz może to zrobić tylko za zgodą rady, wyrażoną uchwałą. To oznacza, że zamiar burmistrza radni oceniają głosami na sesji.

Jednak ustawa pozwala samorządom na określenie własnych zasad. W Ustce kolejni radni zmieniali je kilka razy. Teraz obowiązuje uchwała rady z dnia 24 lutego 2011 r. w sprawie - między innymi - określenia zasad wydzierżawiania nieruchomości na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.

Według tejże uchwały burmistrz ma prawo do wydzierżawiania nieruchomości na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony w drodze przetargu lub bez przetargu. Jednak zawarcie umów dzierżawy na czas dłuższy niż 5 lat wymaga pozytywnej opinii właściwej komisji rady. Tylko opinii, nie uchwały całej rady.

Natomiast brak stanowiska komisji w ciągu 45 dni jest równoznaczny z jej pozytywną opinią i uprawnia burmistrza do dokonania zamierzonej czynności. W rezultacie tak korzystne dla władzy wykonawczej przepisy powodują, że o długoletnich dzierżawach atrakcyjnych nieruchomości decyduje w opinii kilku radnych albo w ogóle żaden z nich. Trudno w tej sytuacji uznać, że obecna cała ustecka rada ma w tych sprawach jakąś moc.

Przygotowanie przetargu na wydzierżawienie działki przy ulicy Wczasowej przebiega więc zgodnie z obowiązującym prawem, na które powołuje się burmistrz w wydanym zarządzeniu. "Właściwa" komisja pozytywnie oceniła jego zamiar. Rodzi się jednak pytanie, czy nie należało zapytać, co o dzierżawie wiążącej się z nieuchronną wycinką nadmorskiego lasu myślą radni z komisji uzdrowiskowej? Choćby ze względu na położenie działki – w strefie A ochrony uzdrowiskowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustka otwiera inwestorom drzwi do lasu. Przetarg na dzierżawę atrakcyjnej działki - Głos Pomorza