Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Koszalińska będzie kształciła specjalistów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Dzięki współpracy Politechniki Koszalińskiej z firmą Windhunter Academy otworzyła się możliwość uruchomienia na kierunku Energetyka nowej specjalności - morska energetyka wiatrowa.
Dzięki współpracy Politechniki Koszalińskiej z firmą Windhunter Academy otworzyła się możliwość uruchomienia na kierunku Energetyka nowej specjalności - morska energetyka wiatrowa. Politechnika Koszalińska
Dzięki współpracy Politechniki Koszalińskiej z firmą Windhunter Academy otworzyła się możliwość uruchomienia na kierunku Energetyka nowej specjalności - morska energetyka wiatrowa.

- Jesteśmy aktywnym członkiem konsorcjum Nauka dla Morza, tworząc kadry dla gospodarki morskiej - przypomniała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni.

- Współpraca z przedsiębiorstwami to jeden z fundamentów pracy uczelni, którymi są jeszcze kształcenie, badania i współpraca z otoczeniem lokalnym. A to już 147 umowa z przedsiębiorstwem, którą podpisujemy. Dokument dotyczy kierunku Energetyka, a konkretnie jednej ze specjalizacji uczelni - dodała pani rektor.

Pracownicy Windhunter będą prowadzić zajęcia, a najlepsi studenci zostaną zakwalifikowani na szkolenia kierowane dla pracowników z branży związanej z energetyką wiatrową.

- Windhunter dostarcza też kadr dla morskiej energetyki wiatrowej, więc tym bardziej cieszę się, że z tak potężnym graczem udało nam się nawiązać współpracę - podkreśliła prof. Danuta Zawadzka.

Pierwsze farmy wiatrowe mają powstać w okolicach Ustki i Świnoujścia, a budowa pierwszych instalacji ma rozpocząć się w 2024 roku.

- Bardzo się cieszę z tego porozumienia, ale tak naprawdę od wielu lat razem współpracujemy, realizując projekty edukacyjne oraz dostarczając szkolenia niezbędne do pracy przy turbinach wiatrowych - przyznała Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca Windhunter Academy.

- Branża energetyki wiatrowej to bardzo rozwijający się kierunek, więc odpowiednie wykształcenie jest niezbędne, by w tej branży odnieść sukces. Nasz region, z Politechniką na czele, będzie miał ogromne znaczenie przy eksploatacji i serwisie morskich turbin wiatrowych, co postaramy się wzmocnić naszym doświadczeniem i wiedzą - podkreśliła.

- Tak się składa, że od wielu lat kieruję Katedrą Energetyki i miałem przyjemność tworzyć tutaj ten kierunek - mówił z kolei prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal.

- Wypuściliśmy wielu absolwentów, współpracujemy ze szkołą doktorską, a w katedrze powstało już ponad 20 doktoratów. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu przemysłu i tworzymy kolejne specjalizacje: morską energetyką wiatrową i energetykę jądrową oraz elektroenergetykę - dodał.

- Cieszę się, że ta współpraca, trwająca od 2016 roku, będzie sformalizowana, bo wielu naszych absolwentów pracuje w firmie Windhunter - zaznaczył prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.

- Współpraca będzie dotyczyć uzyskiwania certyfikowanych uprawnień umożliwiających pracę na turbinach wiatrowych, w zakresie m.in. mechaniki, elektryki, czy ratownictwa. Liczymy, że będziemy dostarczać odpowiednio wykwalifikowane kadry do tego obszaru.

Przypomnijmy, że porozumienie z firmą Windhunter Academy podpisał w lutym Zespół Szkół nr 7, czyli koszalińska Budowlanka. W ramach współpracy możliwe będą praktyki dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli oraz zasoby kadrowe dla firmy.

od 16 lat
Wideo

Maturzyści z Podkarpacia zadowoleni po egzaminie z matematyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera