Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa Szkoła Straży Granicznej rozpoczęła działalność. Nowy rok akademicki na nowej uczelni w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Wideo
od 12 lat
W auli Wyższej Szkoły Straży Granicznej przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 92 w Koszalinie odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego nowej uczelni w Koszalinie.

42 funkcjonariuszy - studentów kierunku Bezpieczeństwo granicy państwowej złożyło ślubowanie i zostało przyjętych w poczet studentów WSSG. Podczas uroczystej akademii wykład inauguracyjny wygłosił ponadto dr. hab. Dariusz Niedźwiedzki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakładzie badań nad zmianami społecznymi w Europie.

- Kadry stanowią najważniejszą inwestycję każdej instytucji, każdej organizacji - mówił podczas inauguracji gen. bryg. SG dr Piotr Boćko i rektor nowej uczelni. - Wyznaczają nie tylko ten najważniejszy element związany z rozwojem instytucji, ale także mówią o pozycji danej formacji. To pierwsza inauguracja, pierwszy rok funkcjonowania nowej szkoły. Na efekty kształcenia należy poczekać. Kształcenie to przecież nie tylko łączenie teorii z praktyką. To też systematyczność, ciągłość. Zastanówmy się przy tym, jak wiele możemy stracić, jeśli zbyt wcześnie zdecydujemy, że coś jest niewłaściwe, nierentowne, bez sensu. Życzę wam więc, by wasza intelektualna przygoda zaprowadziła was do świadomego, efektywnego działania zawodowego. Życzę wam, byście w Straży Granicznej znaleźli stabilizację. Wasz sukces zawodowy zależy bezpośrednio od kompetencji i kwalifikacji. Mam nadzieję, że znajdziecie dla siebie miejsce w tej formacji.

- Nasi studenci będą mogli zdobyć tutaj tytuł licencjata po trzech latach i stopień młodszego chorążego, a po powrocie do swoich jednostek macierzystych będą mogli realizować zadania służbowe - wyjaśniał płk SG Krzysztof Muzyczuk, prorektor i zastępca komendanta w Wyższej Szkole Straży Granicznej. - Nasza uczelnia da młodym adeptom Straży Granicznej możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, która pozwoli im w sposób profesjonalny nie tylko realizować zadania związane z ochroną granic Polski i Unii Europejskiej, ale też da szansę uczestnictwa w różnego rodzaju misjach międzynarodowych wspierających granice UE - dodał.

- Po studiach obiecuję sobie, że będę lepszą osobą, że będę doskonalić się w tym, co robię - powiedziała pochodząca z Podkarpacia szer. Nicole Budny. - W rodzinie wujek jest wojskowym, a tata jest myśliwym. Biorąc to wszystko pod uwagę, postanowiłam, że spróbuję swoich sił właśnie tutaj. Ludzie często mylą Straż Graniczną z wojskiem, a to przecież coś całkowicie innego. Ta formacja ma niezwykle ciekawą historię. Przykładowo niewiele osób wie o dawnych Wojskach Ochrony Pogranicza. Pochodzę z bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, który jako jedyny organizuje konne patrole, co jest między innymi nawiązaniem do tego, jak to bywało kiedyś - podsumowała studentka.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej to pierwsza tego typu uczelnia w kraju i trzecia pod egidą MSWiA. Studentami są wyłącznie funkcjonariusze Straży Granicznej. Na razie przewidziano jeden kierunek studiów praktycznych: Bezpieczeństwo granicy państwowej. Absolwenci po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego SG. W planach jest też uruchomienie studiów podyplomowych i kolejnych kierunków. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące studiowania w Wyższej Szkole Straży Granicznej i rekrutacji na studia dostępne są na stronie internetowej uczelni pod adresem https://wssg.strazgraniczna.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera