Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drukowanie 3D na Politechnice Koszalińskiej z certyfikatem

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Od lewej: dr hab. inż. Błażej Bałasz - prof. PK i prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Tomasz Królikowski - prof. PK i prorektor ds. studenckich, Tomasz Wróblewski - szef Centrum Modelowania Przestrzennego, dr hab. Danuta Zawadzka - prof. PK i rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski - prof. PK i prorektor ds. kształcenia oraz dr inż. Artur Wezgraj - kanclerz Politechniki Koszalińskiej.
Od lewej: dr hab. inż. Błażej Bałasz - prof. PK i prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Tomasz Królikowski - prof. PK i prorektor ds. studenckich, Tomasz Wróblewski - szef Centrum Modelowania Przestrzennego, dr hab. Danuta Zawadzka - prof. PK i rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski - prof. PK i prorektor ds. kształcenia oraz dr inż. Artur Wezgraj - kanclerz Politechniki Koszalińskiej. Krzysztof Marczyk
Politechnika Koszalińska podpisała umowę z Centrum Modelowania Przestrzennego w Goleniowie w sprawie utworzenia na uczelni Centrum Szkoleniowo-Walidacyjnego Druku 3D.

To jedna z pierwszych w kraju inicjatyw skierowanych nie tylko dla środowiska akademickiego i studenckiego, ale też dla przedsiębiorców i pracowników, którzy chcą doskonalić się w obsłudze maszyn zajmujących się wydrukiem 3D.

- Będziemy szkolić specjalistów w zakresie druku 3D, a ci zaś będą otrzymywali certyfikaty zaświadczające o tym, że uczestnicy szkolenia posiedli wiedzę i umiejętności w tym zakresie - powiedziała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

- Wiemy bowiem, że są osoby, które chciałyby mieć potwierdzone na piśmie te kwalifikacje w ramach Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Do szkolenia będzie można podejść z perspektywy nauczyciela, który chciałby mieć potwierdzenie umiejętności do kształcenia w tym zakresie, a także studenta i studentki oraz osoby, która pracuje w jakimś przedsiębiorstwie i takich kompetencji po prostu potrzebuje - dodała.

Podczas spotkania omawiano też wzajemne zlecanie prac badawczo-rozwojowych, prowadzenie zajęć z modelowania, skanowania i drukowania 3d, programowania i obsługiwania procesów druku przyrostowego oraz wdrażania tej technologii w przemyśle.

Szkolenia będą wpisane do Bazy Usług Rozwojowych, co wiąże się z możliwością uzyskania dofinansowania w wysokości do 80 procent kosztów szkolenia. A koszty takiego szkolenia, w zależności od zakresu czy liczby godzin, wahają się od 1600 zł do nawet pięciu tysięcy złotych. Sama walidacja to koszt około dwóch-trzech tysięcy złotych.

Jakie kwalifikacje będzie można uzyskać na uczelni? Na razie ustalono trzy: wdrażanie wytwarzania przyrostowego (druk 3D) i inżynierii odwrotnej (skan 3D), programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D (operator druku 3D) oraz prowadzenie zajęć z modelowania, skanowania i druku 3D.

- Cieszę się, że mikropoświadczenia (zwane też mikrokwalifikacjami) mają konkretny wymiar w Politechnice Koszalińskiej. Szkolenia będą teoretyczne i praktyczne, w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej - uzupełniła pani rektor.

Instytucją certyfikującą jest wspomniane Centrum Modelowania Przestrzennego z siedzibą w Goleniowie.

- Mówiąc nieco żartobliwie, ale jednak nowy zawód przyszłości, drukarz 3D, staje się faktem - podsumował dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich i koordynator Centrum Druki 3D Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera