Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Elmilku w Szczecinku. Pracę straci około 160 osób

Rajmund Wełnic
Jeszcze nie tak dawno Elmilk produkował także nabiał (na zdjęciu pakowanie jogurtów), później skupił się na rynku tłuszczów roślinnych.
Jeszcze nie tak dawno Elmilk produkował także nabiał (na zdjęciu pakowanie jogurtów), później skupił się na rynku tłuszczów roślinnych. Rajmund Wełnic
Potwierdziły się niestety nasze informacje o likwidacji szczecineckiego zakładu przemysłu tłuszczowego znanego bardziej jako Elmilk. Taka jest decyzja nowego właściciela ZT Kruszwica, czyli potentata na rynku tłuszczów.

Hiobowe wieści przywiózł do Szczecinka przewodniczący rady nadzorczej Elmilku Wojciech Jachimczyk. - Umowę dzierżawy mamy do końca października, musimy zakład opuścić dwa miesiące wcześniej i do końca sierpnia produkcja zostanie w Szczecinku wygaszona - Ewa Sielicka, rzeczniczka Kruszwicy mówi, że decyzję poprzedziły analizy ekonomiczne. O losie Emilku przesądziło to, że Kruszwica nie chciała inwestować w zakup nieruchomości i modernizację nie mając pewności, że im się to opłaci.

O planach Kruszwicy informowaliśmy już w styczniu, gdy koncern podjął decyzję o formalnym połączeniu z ZPT Elmilk w Szczecinku. Rzeczniczka firmy zapewniała co prawda, że żadne wiążące decyzje nie zapadły, ale pracownicy mówili nam, że czynione są przygotowania, aby produkcję przenieść do innego zakładu. - W Karczewie jest moc produkcyjna na 6 linii produkcyjnych i nie wszystkie są wykorzystane - mówił nasz rozmówca. - U nas natomiast w Szczecinku produkuje się na 3 liniach.

Więc chyba będzie taniej przenieść produkcję tych 3 linii do Karczewa i w jednym miejscu produkować, sprzedawać i zarządzać. Do tego niepokój budził fakt, że Kruszwica nie jest właścicielem hal w Szczecinku, gdzie prowadzona jest produkcja, jedynie je dzierżawiła od firmy, od której w roku 2012 kupiła aktywa i maszyny Elmilku. W komunikacie giełdowym można było przeczytać, że "połączenie uzasadnione jest zamiarem uproszczenia struktury organizacyjnej Grupy Bunge, do której należy ZT Kruszwica, w Polsce. Proces w perspektywie średnio- i długookresowej umożliwi realizację celu, jakim jest usprawnienie funkcjonowania ZT Kruszwica, zarówno od strony organizacyjnej jak i prawnej".

Teraz te czarne scenariusze sie sprawdzają. - Rozmawiałem dziś z prezesem Kruszwicy, decyzje o zamknięciu Elmilku de facto zapadły - poinformował na twiterze burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. - Teraz trzeba skupić się na pomocy tracącym pracę. Miasto zrobi wszystko, aby złagodzić skutki decyzji konsolidacyjnej Kruszwicy. Będę w stałym kontakcie z zarządem firmy i pracownikami.

Pracę straci około 160 osób. Dla wielu to prawdziwy dramat. - Mąż ma dziś popołudnie spotkanie w firmie, jeszcze nic nie wiemy - mówi żona jednego z pracowników. I ona miała jednak złe przeczucia, jakiś czas temu hale oglądali przedstawiciele firmy przymierzającej się do uruchomienia przetwórstwa ryb. Rzeczniczka Kruszwicy mówi, że większość osób będzie zatrudniona do sierpnia. - Chcąc złagodzić skutki tej trudnej decyzji zarząd podjął decyzję o wypłacie odpraw i rekompensat w wysokości większej niż wynika to z prawa - mówi Ewa Sielicka. - Uruchomimy też program aktywizacji i szkolenia dla zwalnianych, będziemy pośredniczyć w znalezieniu przez nich nowej pracy.

- Fatalnie, zanosiło się na to od jakiegoś czasu i próbowaliśmy rozwiać z zarządem Kruszwicy oferując im jakieś wsparcie - wicestarosta szczecinecki Marek Kotschy mówi, że temat nie został podjęty. - W czwartek spotykamy się z przedstawicielami firmy i będziemy wiedzieć więcej. Wiem, że część pracowników ma uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego, ale aby z niego skorzystać musieliby być zwolnieni z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. O tym też będziemy rozmawiać. Zobaczmy, jakie możliwości pomocy zwalnianym ma także nasz urząd pracy.

Historia szczecineckiej mleczarni - bo od tego wszystko się zaczęło - korzeniami tkwi jeszcze w latach PRL. W latach 70. XX wieku na obrzeżach Szczecinka wybudowano wielki i nowoczesny zakład z proszkownią mleka dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, dokąd przeniesiono starą mleczarnię z centrum miasta. Później OSM padła ofiarą jednej z pierwszych afer gospodarczych na początku lat 90.. OSM utworzyła wtedy spółkę spółkę Gryf Milk z zagranicznym udziałowcem. Obrotni "biznesmeni" nabrali kredytów na zakup maszyn. Pieniądze przelano na konta zagranicznych firm, gdzie się "rozpłynęły", a większość maszyn nigdy do Szczecinka nie trafiła. Przed fizyczną likwidacją uratował wówczas firmę koncern Elektrim, który wykupił od syndyka część jej majątku i powołał spółkę Elmilk.

Z kolei od Elektrimu w roku 1998 firmę odkupił holding Kuchnia Polska poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, znanego m.in. z utworzenia sieci hurtowni spożywczych Euro Cash, marketów Biedronka, czy Żabka. Firma zainwestowała w rozwój, zwłaszcza produkcji tłuszczów. W roku 2012 firmę kupiły ZT Kruszwica należące do wielkiego koncerny Bunge.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!