Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje okradli sianowski cmentarz

Cezary Sołowij [email protected]
– Żaden złodziej nie przeszkodzi nam w wybudowaniu lapidarium – zapewnia Wiesław Raczyński.
– Żaden złodziej nie przeszkodzi nam w wybudowaniu lapidarium – zapewnia Wiesław Raczyński. Radek Koleśnik
Msza w języku niemieckim, złożenie wieńca przed postumentem upamiętniającym wszystkich zmarłych mieszkańców.

W takim nastroju przebiegła wizyta dawnych mieszkańców, którzy odwiedzili gminę Sianów. Doszło jednak do przykrego incydentu - złodzieje okradli miejscowy cmentarz.

Okazją do odwiedzin przez cudzoziemców i naukowców niewielkiej wioski w gminie Sianów była VIII Konferencja Polsko-Niemiecka "Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej Gmina i Miasto Sianów". Iwięcino gościło historyków, archiwistów i muzealników m.in. ze Szczecina, Słupska, Darłowa oraz Niemiec. Cudzoziemcy uczestniczyli w mszy ekumenicznej, po której złożyli symboliczny wieniec przed postumentem upamiętniającym zmarłych mieszkańców tych ziem.

W miejscowej świetlicy wystawiono projekty trzech lapidariów, które mają zostać zbudowane w Węgorzewie, Szczeglinie i Iwięcinie. Przy każdym z nich postawiono oryginalny krzyż z cmentarza: ze Szczeglina - biały krzyż marmurowy z charakterystyczną wyrzeźbioną złamaną różą, z Węgorzewa i Iwięcina - krzyże żeliwne. Prace nad tworzeniem miejsc pamięci po byłych mieszkańcach tych ziem mogą jednak się opóźnić z powodu kradzieży metalowych elementów.

- Zaprojektowaliśmy lapidarium, uporządkowaliśmy teren dawnego cmentarza. W jednym miejscu zgromadziliśmy żeliwne krzyże i nagrobki, a także płotki okalające miejsca pochówku. Te elementy miały zostać wykorzystane do budowy lapidarium. Kilka dni temu złodzieje zabrali część z nich, traktując nagrobki jak złom. Na szczęście jeden z mieszkańców spłoszył rzezimieszków i zapobiegł całkowitemu rozkradzeniu - tłumaczy Wiesław Raczyński, sołtys Iwięcina. Podobna sytuacja miała miejsce w Szczeglinie. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci sprawdzają okoliczne punkty skupu złomu.

Te wydarzenia nie zakłóciły przebiegu konferencji naukowej, która - jak zapewniają organizatorzy - ma zaowocować obszerną publikacją o historii ziemi sianowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!