Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm V kadencji przeszedł do historii

Redakcja
Sejm V kadencji dokonał samorozwiązania.
Sejm V kadencji dokonał samorozwiązania.
Posłowie zdecydowali o skrócenie kadencji Sejmu. Przyjęto wniosek SLD o samorozwiązanie, który był głosowany jako pierwszy.

Wniosek poparło 377 posłów, przeciw było 54, 20 wstrzymało się od głosu.

Wymagana do skrócenia kadencji Sejmu większość wynosiła 307 głosów.
Prezydent ogłosił juz datę wyborów. Mają się one odbyć 21 października.

W Sejmie były także wnioski PO i PiS o samorozwiązanie, które nie były już głosowane jako bezprzedmiotowe. Skrócenie kadencji Sejmu poparli wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO (130) i SLD (54) oraz 151 posłów PiS, wszyscy posłowie PSL (27), trzech posłów Samoobrony, siedmiu posłów koła Ruchu Ludowo-Narodowego i pięciu posłów niezrzeszonych.

Przeciw skróceniu kadencji był jeden poseł PiS - Alojzy Lysko, 30 posłów Samoobrony, 16 posłów LPR, 6 posłów koła Prawicy Rzeczypospolitej i 1 poseł niezrzeszony.

Od głosu wstrzymało się 7 posłów Samoobrony, 12 posłów LPR oraz 1 niezrzeszony.

Jeden poseł PO - szef klubu Platformy Bogdan Zdrojewski - nie głosował. Poza nim nad samorozwiązaniem Sejmu nie głosowali także posłowie: Jan Szwarc (SLD), Andrzej Lepper i Adam Ołdakowski (Samoobrona), Stanisław Łyżwiński (który przebywa w areszcie), Stanisław Zadora (LPR) oraz 3 posłów niezrzeszonych.

Zdrojewski w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom zapewnił, że w trakcie głosowania "podniósł rękę i był »za«". - Brak zarejestrowanego głosu wyniknął jedynie z przyczyn technicznych - podkreślił. Poinformował też, że po głosowaniu złożył oświadczenie na ręce marszałka Ludwika Dorna.

Poprzedzająca głosowanie debata przebiegała w gorącej atmosferze. Nie zabrakło okrzyków, uderzania w pulpity, komentowania na gorąco z ław poselskich słów przemawiających w imieniu klubów parlamentarzystów, wzajemnej wymiany złośliwości i gniewnych ripost.

Przedstawiciele partii rządzącej wychwalali sukcesy rządu i PiS, a opozycji zarzucali prowadzenie agresywnego i bezpodstawnego ataku. Opozycja rewanżowała się wymienianiem porażek rządu i punktowaniem niezrealizowanych obietnic wyborczych.

Politycy PiS zdawali się kierować swe przemówienia głównie do posłów PO i Platformę obarczać odpowiedzialnością za to, że doszło do sytuacji, w której jedynym wyjściem są przyspieszone wybory.

Politycy Platformy z kolei wytykali posłom PiS, że to oni stworzyli koalicję z LPR i Samoobroną, której spektakularny rozpad sprawił, że obecny rząd nie ma większości w Sejmie.

Politycy LPR i Samoobrony krytykowali zarówno swego byłego koalicjanta - PiS, jak i PO, twierdząc, że de facto te dwie partie realizują wspólną politykę, a sięga to jeszcze czasów Okrągłego Stołu.

Podczas wystąpienia posła PiS Jacka Kurskiego, który prezentował wniosek swego klubu o skrócenie kadencji Sejmu, z ław opozycji dobiegały wybuchy śmiechu, a czasem "buczenie" - w momentach gdy poseł PiS wymieniał sukcesy rządu i opowiadał o tym, jak Polska zmienia się na lepsze pod obecnymi rządami.

Gdy szef LPR Roman Giertych podawał wyniki głosowań m.in. w sprawie mundurków i udowadniał, że posłowie PiS, w tym Kurski, głosowali przeciw, posłowie różnych opcji skandowali "oszust, oszust", "kłamca, kłamca" pod adresem posła PiS.

Z kolei wybuchem śmiechu przyjęte zostały wyjaśnienia Kurskiego, że w głosowaniu w sprawie mundurków prowadzący sejmowe głosowanie poseł PiS pomylił się i dlatego większość klubu zagłosowała przeciwko.

Przemawiający w imieniu PO Bronisław Komorowski "oszustwem wartym Goebbelsa" nazwał stworzony przez PiS i nieprawdziwy - w jego ocenie - podział na Polskę solidarną i liberalną. Wywołało to protesty posłów PiS.

Za rządów PiS - mówił Komorowski - miało być pięknie. - I jest - odpowiadali chórem posłowie PiS. Gdy kontynuował mówiąc, że miało być "mądrze, moralnie, uczciwie, skutecznie, dumnie, solidarnie - z ław PiS po każdym słowie dobiegało: "i jest".

Kiedy po stwierdzeniu, że "miało być moralnie", Komorowski sięgnął po szklankę z wodę, z ław poselskich rozległo się: - Bronek nie pij!.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!