Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny ze Szczecinka traci mandat. Będą nowe wybory

Rajmund Wełnic
Janusz Leszko w przeszłości miał bogatą karierę sportową, jako bramkarz grał m.in. w Darzborze Szczecinek czy Gryfie Słupsk. Trenował także seniorskie i juniorskie zespoły piłkarskie
Janusz Leszko w przeszłości miał bogatą karierę sportową, jako bramkarz grał m.in. w Darzborze Szczecinek czy Gryfie Słupsk. Trenował także seniorskie i juniorskie zespoły piłkarskie Rajmund Wełnic
W miejsce Janusza Leszko, który miał złożyć nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne, wybrany zostanie nowy radny.

Wojewoda wydał zarządzenie w sprawie wyborów uzupełniających do szczecineckiego samorządu. Odbędą się one w niedzielę, 20 marca.

Jest to wynik postanowienia komisarza wyborczego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Platformy Obywatelskiej Janusza Leszko. To z kolei rezultat odrzuconej apelacji radnego - Janusz Leszko odwoływał się od wyroku uznającego, że złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

O sprawie pisaliśmy w lecie zeszłego roku. Przypomnijmy, postępowanie lustracyjne dotyczące współpracy radnego Janusza Leszko z organami bezpieczeństwa PRL toczyło się w sądzie. W lutym zeszłego roku Sąd Okręgowy w Koszalinie orzekł, że jego oświadczenie, iż nie pełnił służby ani nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL, jest nieprawdziwe. Radny od wyroku się odwołał, a w czerwcu Sąd Apelacyjny w Szczecinie utrzymał go w mocy. Orzeczono zakaz pełnienia funkcji publicznych i kandydowania w wyborach przez 3 lata.

Janusz Leszko powiedział nam, że jedzie właśnie do Koszalina złożyć skargę kasacyjną (na zatrzymuje to jednak wykonania postanowienia komisarza wyborczego i procedury wyborczej).

- Podtrzymuję to co powiedziałem ostatnio: nic złego nie robiłem - mówi nam radny. - Na przełomie lat 70. i 80. prowadziłem osiedlowe ognisko TKKF przy ulicy Myśliwskiej, gdzie działała świetlica. Po sąsiedzku, za płotem znajdował się garnizon, polska jednostka wojskowa. Kiedyś przyszli do mnie jacyś wojskowi, powiedzieli, że żołnierze radzieccy chcieliby skorzystać ze świetlicy. Zgodziłem się, dałem im klucze i tyle. Niczego nie podpisywałem, na nikogo nie donosiłem, nie współpracowałem z żadną bezpieką. Na rozprawie w sądzie na moją korzyść zeznawało dwóch świadków, oficerów Wojska Polskiego, ale sąd nie dał wiary ich słowom.

Oświadczenie Janusza Leszko zostało zweryfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej losowo. System generuje numery oświadczeń lustracyjnych do weryfikacji. Co roku sprawdza się około 10 tysięcy oświadczeń. To średnio 800 na każdy oddział IPN.

Lustracja obejmuje każdą osobę urodzoną przed sierpniem 1972 roku, która m.in. ubiega się o mandat radnego lub parlamentarzysty. Janusz Leszko oświadczenie złożył w styczniu 2008 roku. Był wówczas radnym powiatowym. Od jesieni 2014 roku jest radnym miejskim. To zresztą samorządowiec z najdłuższym stażem - był jednym z radnych wybranych do pierwszej, wolnej Rady Miasta Szczecinka w roku 1990.

Dodajmy, że 31 stycznia odbędą się inne wybory uzupełniające - w miejsce radnej Małgorzaty Golińskiej, która została posłem.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!