Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci weszli do drugiej tury, ale się wycofali. Co w takiej sytuacji?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Już za niecałe dwa tygodnie w wielu miejscach w Polsce odbędzie się druga tura wyborów samorządowych, gdzie zmierzą się kandydaci na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Tymczasem w trzech przypadkach osoby, które dostały się do drugiej rundy… wycofały się z udziału.

Spis treści

Druga tura wyborów samorządowych

W sytuacji, gdy żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska powyżej 50 procent głosów w pierwszej turze, niezbędna jest druga, która odbędzie się 21 kwietnia. Dogrywka odbędzie się w sumie w 748 gminach i miastach.

Jednak w trzech z nich kandydaci, którzy dostali się do drugiej tury, zdążyli już się wycofać z udziału. Są to:

  • miasto Bodzanów (woj. mazowieckie)

  • gmina Domaradz (woj. podkarpackie)

  • miasto Zduny (woj. wielkopolskie)

Burmistrz rezygnuje z drugiej tury

W pierwszym przypadku, czyli miejscowości Bodzanów na Mazowszu, z udziału w wyborczej dogrywce zrezygnował dotychczasowy burmistrz Jerzy Staniszewski (PSL), który dostał 34,32 procent głosów w pierwszej turze i przegrał z Jarosławem Dorobkiem, który kandyduje z własnego komitetu i otrzymał poparcie 49,4 procent wyborców. Do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło mu zaledwie 47 głosów.

„Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzanów, szanując demokrację rezygnuję z rywalizacji w II turze wyborów w dniu 21 kwietnia 2024 r. Gratuluję i życzę przyszłemu Burmistrzowi panu Jarosławowi Dorobkowi realizacji wszystkich zaplanowanych obietnic. Jeszcze raz dziękuję moim wiernym wyborcom” – napisał na Facebooku Staniszewski.

Weszli do drugiej tury, ale zrezygnowali

Również Tomasz Chudy, dotychczasowy burmistrz Zdun w Wielkopolsce, choć wszedł do drugiej tury, nie zamierza w niej uczestniczyć. Uzyskał on w pierwszej rundzie 33,91 procent głosów, a jego konkurent, Miłosz Zwierzyk – 47,10 procent.

„Oceniając wyniki pierwszej tury wyborów, doszedłem do wniosku, że większość wyborców oczekuje zmiany na stanowisku burmistrza Zdun. Dlatego też, aby nie zaostrzać niepotrzebnych sporów i podziałów, postanowiłem zrezygnować z udziału w drugiej turze wyborów” – napisał w oświadczeniu.

Co jeśli kandydat rezygnuje z drugiej tury?

Podobna sytuacja ma miejsce w gminie Domaradz na Podkarpaciu, gdzie z udziału w drugiej turze wyborów zrezygnował wójt Jan Kędra. Zagłosowało na niego 31,62 procent, podczas gdy Marcin Tarabuła, kandydat komitetu „Ku Lepszej Przyszłości Gminy Domaradz” otrzymał poparcie 46,23 procent wyborców.

„Szanowni Państwo, Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Gminy Domaradz, którzy głosowali na mnie w ostatnich wyborach samorządowych. Cieszę się, że tak wiele osób doceniło moje starania i oddało na mnie głos. Gratuluję również moim kontrkandydatom osiągniętego wyniku. Wyniki pierwszej tury wyborów, a szczególnie wyniki głosowania na radnych gminy, skłoniły mnie do podjęcia decyzji o rezygnacji z kandydowania w drugiej turze. Życzę wszystkim, aby w najbliższym czasie gmina rozwijała się równie dobrze, jak w ostatnich 9 latach” – napisał wójt w oświadczeniu, zamieszczonym na stronie gminy Domaradz.

Mimo, że kandydaci wycofali się z udziału w drugiej turze, to będzie ona miała miejsce w tych samorządach. Zmieni się natomiast forma głosowania. Wyborcy wezmą udział w plebiscycie. Co najmniej połowa głosujących musi postawić krzyżyk przy nazwisku jedynego kandydata. Jeśli tak się nie stanie, to wójta lub burmistrza wybierze rada gminy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kandydaci weszli do drugiej tury, ale się wycofali. Co w takiej sytuacji? - Portal i.pl