Kierowca PKS Szczecinek oskarżony o przewóz imigrantów

  Kierowca PKS Szczecinek oskarżony o przewóz imigrantów

  Rajmund Wełnic

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Kierowca PKS Szczecinek oskarżony o przewóz imigrantów

  ©archiwum polskapress

  Niemcy oskarżają kierowcę PKS Szczecinek o przewóz imigrantów.
  Kierowca PKS Szczecinek oskarżony o przewóz imigrantów

  ©archiwum polskapress

  Kierowca PKS Szczecinek aresztowany przez niemieckie służby pod zarzutem przewożenia międzynarodową linią autobusową nielegalnych imigrantów.

  - Ministerstwu Spraw Zagranicznych znana jest sprawa obywatela polskiego zatrzymanego w Niemczech pod zarzutem przemytu nielegalnych migrantów - informuje nas biuro prasowe MSZ.

  - Rodzina zatrzymanego skontaktowała się z konsulem. Z uwagi na brak upoważnienia ze strony zainteresowanego Ministerstwo nie może udzielać szczegółowych informacji.
  Do zatrzymania doszło w czasie przekraczania granicy austriacko-niemieckiej podczas kontroli autobusu na trasie Neapol - Monachium - Berlin - Szczecinek. Postawić mu miano zarzut przewożenia trzech osób - imigrantów w Afryki bez ważnych dokumentów. Osoby te wcześniej dotarły do Niemiec, zostały zatrzymane i teraz obciążają polskiego kierowcę PKS Szczecinek, który miał im sprzedać bilety.

  - Wysłaliśmy do zakładu w Würzburgu, gdzie jest przetrzymywany kierowca, wynajętego przez nas prawnika - mówi Eugeniusz Szymonik, prezes PKS Szczecinek.

  - Z tego co nam przekazał prawnik, Niemcy za przyznanie się do nielegalnego przewozu imigrantów, były gotowe zwolnić kierowcę, który miał odpowiadać z wolnej stopy, ale ten nie przyznaje się do winy, zapewnia, że został wrobiony. Mam nadzieję, że ta historia zostanie szybko wyjaśniona i najdalej po 3 miesiącach aresztu pracownik do nas wróci. Szef PKS przyznaje, że praca na liniach międzynarodowych - szczególnie z Włoch, dokąd docierają imigranci z Afryki, jest bardzo trudna.

  - Nasi kierowcy mają możliwość sprzedaży biletu, ale nie mogą wyręczać służb granicznych, a tego się od nich oczekuje - denerwuje się prezes.


  AKTUALIZACJA: Skontaktowała się z nami rodzina zatrzymanego kierowcy, która chciała uściślić pewne fakty. - Teść do tej pory nie jest oskarżony, jest zatrzymany decyzją prokuratora, który cały czas analizuje sprawę, sprawdzane są m.in. grafologicznie listy pasażerów - mówi synowa. - Teść został zatrzymany w wyniku obławy, jaką na kierowców w całej Bawarii zorganizowano tego dnia. Z tego co nam wiadomo, owi imigranci są z Nigerii i wcale nie obciążają teścia.

  Bliscy są przekonani, że wkrótce ten koszmar się skończy, sprawa będzie wyjaśniona i nie będzie mowy o żadnym akcie oskarżenia. Usłyszeliśmy także, że prawników wynajęła rodzina, a nie PKS Szczecinek. - O zatrzymaniu dowiedzieliśmy zresztą od innych kierowców, a nie oficjalnie z firmy, w której teść pracuje - mówi nasza rozmówczyni i dodaje, że - szczególnie w pierwszym okresie - bardzo im pomogli pracownicy polskiej ambasady, którzy służyli przede wszystkim informacją.


  Zobacz także Wielka pomoc dla hospicjum w Szczecinku


  Popularne na gk24:
  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Polub nas na Facebooku

   Zdjęcia ze Szczecinka

   Wideo ze Szczecinka

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Nasze Dobre z Pomorza - przedstawiamy uczestników konkursu

   Nasze Dobre z Pomorza - przedstawiamy uczestników konkursu

   NAUCZYCIEL NA MEDAL - Głosuj na najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL - Głosuj na najlepszych!

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Hanna Śleszyńska wystąpi w Koszalinie

   Hanna Śleszyńska wystąpi w Koszalinie

   Zobacz koniecznie

   Rozmowa Dnia GK24. Odblaski ratują życie