ZBM w Koszalinie. Nowe lokale, nowe podwyżki [wideo]

ZBM w Koszalinie. Nowe lokale, nowe podwyżki [wideo]

Marzena Sutryk marzena.sutryk@gk24.pl

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Mamy dwie wiadomości - dobrą i złą. Dobra: Zarząd Budynków Mieszkalnych ma kolejne mieszkania do wzięcia, po remoncie i do remontu. Zła: będą podwyżki czynszu. Niewielkie.

Podwyżka, o której mowa, ma wejść w życie od marca przyszłego roku i - jak wyjaśniał wczoraj wiceprezydent Andrzej Kierzek - wynika z miejskiego programu gospodarowania zasobami komunalnymi do roku 2016, który został wcześniej przyjęty przez radnych miejskich. - W myśl tego programu możemy co roku wprowadzać podwyżki nie wyższe niż 10 procent. Ta, którą proponujemy, jest na poziomie 2 procent obowiązującej obecnie stawki bazowej czynszu.
A więc stawka zmieni się z 6,30 zł do 6,43 za m kw. - mówił wiceprezydent. - Nadal oczywiście obowiązują zniżki, które są naliczane przez Zarząd Budynków Mieszkalnych, a te zależą m.in. od położenia mieszkania i warunków w lokalu.

Wśród lokali o nieco wyższym standardzie, a tym samym droższych pod względem opłat czynszowych, jest m.in. wyremontowane właśnie przez ZBM 4-pokojowe mieszkanie przy ul. Zwycięstwa. - W tym roku na remonty lokali komunalnych miasto wydało 900 tys. złotych - mówi Monika Tkaczyk, dyrektor ZBM. - W przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 1,5 miliona. Za taką kwotę uda się odnowić kolejne 60 zdewastowanych, bądź zniszczonych wcześniej mieszkań, które trafią do nowych lokatorów (koszt remontu m kw. sięga od 400 do 2 tys. zł - dop. aut.).

Na liście oczekujących jest aż 1.000 rodzin. - W ciągu roku udaje się odnowić średnio 100 mieszkań, ale tyle samo rodzin przybywa w kolejce, więc ta liczba oczekujących utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie - dodaje wiceprezydent Kierzek.

Czas oczekiwania w kolejce trwa po kilka lat, od 5 do 7. Sposobem na skrócenie tego czasu jest możliwość skorzystania z nowej oferty ZBM, o czym już pisaliśmy. ZBM co jakiś czas proponuje po kilka mieszkań przeznaczonych do remontu. Chętni mogą odnowić lokal na swój koszt, w zamian mogą się szybciej wprowadzić, poza kolejnością. Ale tu konkurencja jest dość spora. - Ostatnio było 6 takich mieszkań, a chętnych około 70 - mówi dyrektor Tkaczyk. - Komisja nie rozstrzygnęła jeszcze o przydziale. Jej członkowie odwiedzą zainteresowanych, by ocenić, w jakich warunkach żyją, jak pilna jest potrzeba przeprowadzki.

Kolejne takie mieszkania pojawią się w ofercie w styczniu przyszłego roku. Trwa też w ZBM akcja możliwości odpracowania długów czynszowych przez lokatorów. Ci mogą np. pracować przy malowaniu klatek schodowych albo przy sprzątaniu. Chętni mogą w każdej chwili zgłaszać się w ZBM. - Obecnie w ten sposób pracuje u nas ponad 50 osób - mówi Monika Tkaczyk. - W tym roku dłużnicy zdołali odpracować 140 tys. złotych zaległości

Liczby

26 milionów złotych - tyle wynosi w sumie zadłużenie ze strony lokatorów ZBM, którzy nie płacą czynszów za korzystanie z mieszkań komunalnych 1.000 rodzin czeka na przydział lokalu komunalnego
Tagi:

Komentarze

Wszystkie komentarze (16) forum.gk24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GK24 poleca

Wideo