NOWE
  ZDJĘCIA


  ● Cheerleaders AZS Koszalin
  ● Targi Pracy w Koszalinie
  ● Możesz stracić 500 plus

  Rozwiń
  Czytelnik ma problem z Energą. Ta pomyłka będzie go sporo...

  Czytelnik ma problem z Energą. Ta pomyłka będzie go sporo kosztować

  Irean Boguszewska

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Czytelnik ma problem z Energą. Ta pomyłka będzie go sporo kosztować
  Do naszej redakcji trafił Czytelnik, który ma problemy z Energą. Zapłacił rachunek za dostawę prądu i dostał wezwanie do zapłaty wraz ze sporą, jak dla emeryta, karą.
  Czytelnik ma problem z Energą. Ta pomyłka będzie go sporo kosztować
  Żona Czytelnika opłaca systematycznie rachunki za zużyty prąd, ale przez pomyłkę za dwie faktury zapłaciła na stary numer rachunku zamiast na nowy. Nie wiedziała, że popełniła błąd do czasu, kiedy otrzymała wezwanie do zapłaty opłaconych już faktur. 20 listopada złożyła pismo w Biurze Obsługi Klienta w Koszalinie. Prosiła o przeksięgowanie wpłat na właściwy rachunek i zaliczenia kwoty wezwania do zapłaty a konto przyszłych płatności.

  Sonda

  Mieliście kiedyś problem z Energą?  Energa owszem przeksięgowała wpłaty, ale kosztów wezwania ani myśli anulować. - Jak ustaliliśmy, klientka zmieniła jakiś czas temu dwie umowy. W konsekwencji doszło do zmian numerów identyfikacyjnych klienta, a także numerów rachunków bankowych, na które należy wpłacać środki na pokrycie faktur. Informacje o tych numerach znajdują się na podpisanych przez klientkę umowach - tłumaczy Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa. - Rozumiemy, że doszło do błędu, w związku z czym dokonaliśmy przeksięgowań środków z zamkniętych już kont na aktualne. Niemniej, wezwanie do zapłaty, które wysłaliśmy do klientki, były zasadne. Środki nie zostały bowiem przelane na konta, na podstawie, których Czytelniczka była rozliczana - a to jest warunkiem uznania rachunku za opłacony. Wpłacenie pieniędzy na inny numer konta, nawet taki, z którego klient korzystał wcześniej, nie spełnia tego warunku. W związku z tym nie możemy anulować klientce opłaty za wystawienie wezwania do zapłaty. Prosimy wszystkich naszych klientów, aby dokładnie weryfikowali dane przelewów za faktury, szczególnie numery kont. Krótki moment dodatkowej uwagi pozwoli uniknąć tego typu nieprzyjemności w przyszłości.

  Klient czuje się oszukany, bo firma od niego pieniądze otrzymała. Rozumie opłatę za wystawienie wezwania do zapłaty, ale w takim przypadku nie powinno jednak wynosić ono ponad 40 zł, bo to na pewno nikogo tyle nie kosztuje.

  - Przecież to rozbój w biały dzień - denerwuje się Czytelnik. - Kwota jest bardzo wysoka. Należność za prąd wynosi 63,59 zł, a od tego naliczyli nam ponad 40 zł za wezwanie do zapłaty i to dwukrotnie. A przecież wypisanie druku z wezwaniem i wysłanie pocztą na pewno tyle nie kosztuje.

  Andrzej Lis-Radomski rozumie, że klientka może czuć rozgoryczenie obrotem, jaki przybrała sytuacja, ale podkreśla, że Ogólne Warunki Umów, obowiązujące w Enerdze i podpisywane przez klientów, jednoznacznie wskazują, że warunkiem rozliczenia faktury jest wpłacenie należności na właściwy rachunek bankowy, podany zarówno w umowie zawartej przez klienta, jak też na fakturach.

  A wysokość opłat za wezwanie do zapłaty regulowana jest zapisami Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z nią wierzycielowi przysługuje prawo do równowartości 40 euro od dłużnika na poczet realizacji czynności windykacyjnych. Wysokości opłat za wezwania do zapłaty są też uzależnione od wybranej przez klienta grupy taryfowej.

  Co więc zostaje Czytelniczce? Może po prostu zmienić dostawcę prądu, ale rachunki wystawione przez Energę i tak musi opłacić. A wszystkim Czytelnikom radzimy, aby uważnie sprawdzali konto, na jakie wpłacają pieniądze. Pomyłka jak widać, słono kosztuje.
  Zobacz także: Koszalin: w ratuszu rozmawiali o rewitalizacji miasta  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Zobacz koniecznie

  Mieli torturować dwoje dzieci. Para z Drawska przed sądem Sonda GK24. Czy reklamy powinny zniknąć z krajobrazu Koszalina?