Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Suszku. Słupska prokuratura odwołała się od wyroku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Tragedia w obozie harcerskim w Suszku (powiat chojnicki)
Tragedia w obozie harcerskim w Suszku (powiat chojnicki) Piotr Hukało
W piątek Prokuratura Okręgowa w Słupsku zaskarżyła wyrok wydany przez sąd w Łodzi w sprawie oskarżonych komendantów obozu harcerskiego w Suszku i urzędnika starostwa.

13-letnia Joanna i 14-letnia Olga - harcerki z Łodzi zginęły na terenie obozu w Suszku w gminie Czersk w powiecie chojnickim podczas nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Gigantyczna wichura zmiotła hektary lasu i zniszczyła obóz harcerski. Dziewczynki zostały przygniecione. Strażacy dotarli do obozu dopiero po sześciu godzinach, bo drogę odcinały im powalone drzewa. Do szpitala trafiło wówczas 37 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która oskarżyła trzy osoby: Andrzeja N., Włodzimierza D. oraz Mateusza I.

70-letni Andrzej N., obecnie emeryt, w sierpniu 2017 roku był dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Do jego obowiązków m.in. należało przekazywanie na niższy szczebel zarządzania kryzysowego alertów pogodowych. Został oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych, ponieważ nie przekazał alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy. Alert otrzymał wcześniej z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

29-letni Mateusz I., komendant obozu harcerskiego i jego zastępca 52-letni Włodzimierz D. zostali oskarżeni o umyślne narażenie uczestników obozu harcerskiego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenie do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy. Przedstawione im zarzuty dotyczyły organizacji obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzonej akcji ewakuacyjnej podczas nawałnicy. Akt oskarżenia trafił do sądu 31 grudnia 2019r.

Przed sądem Andrzej N. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, natomiast Włodzimierz D. oraz Mateusz I. nie przyznali się do winy.

23 czerwca 2021 roku Sąd dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi uniewinnił Włodzimierza D. oraz Mateusza I. od popełnienia zarzucanych im czynów, natomiast postępowanie wobec Andrzeja N. warunkowo umorzył na okres roku.

Z wyrokiem sądu w zakresie uniewinnienia  Włodzimierza D. i Mateusza I. oraz warunkowego umorzenia sprawy Andrzeja N. nie zgadza się prokuratura.

- Skierowaliśmy apelację do Sądu Okręgowego w Łodzi – informuje Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - W apelacji podniesiono liczne błędy proceduralne oraz błędy w ustaleniach faktycznych, które miały wpływ na treść wyroku.  Zarzuciliśmy między innymi, że sąd pierwszej instancji pomimo wniosku prokuratora zaniechał bezpośredniego przesłuchania na rozprawie blisko 250 świadków.

Prokuratura domaga się uchylenia wyroku w zakresie Włodzimierza D. oraz Mateusza I. i skierowania sprawy do ponownego rozpoznania. Natomiast w przypadku Andrzeja N. - skazania na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na dwa lata oraz orzeczenia trzyletniego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z zarządzaniem kryzysowym, a także nakazu zapłaty 20 tysięcy złotych na rzez Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

Andrzejowi N. grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, natomiast Włodzimierzowi D. oraz Mateuszowi I. do lat 5.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tragedia w Suszku. Słupska prokuratura odwołała się od wyroku - Głos Pomorza