Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem. Możesz ją współtworzyć

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Trudny czas zarazy za kilka lat będzie rozdziałem podręczników do historii. Historię dziś piszemy, możemy ją również dokumentować. Archiwum Pandemii A.D. 2020 to projekt Archiwów Państwowych.

- Nie wiem, czy możemy powiedzieć, że żyjemy w czasach ciekawych. To jest domeną historii i to historia oceni i nazwie nasze czasy. Na pewno możemy powiedzieć, że żyjemy w czasie niezwykłym, a to już pierwsza przyczyna do tego, żeby zachować świadectwa tego czasu i przekazać je przyszłym pokoleniom - podkreśla dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Archiwa Państwowe, które gromadzą, przechowują i udostępniają najróżniejsze ślady historii, rozpoczęły akcję tworzenia społecznej kolekcji dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2). Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy? Możesz pomóc odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, przekazując do archiwów swoje relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Uczestnikiem akcji może zostać każdy - osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Dokumentem może być zdjęcie lub film nagrany telefonem, mogą to być spisane wspomnienia i refleksje, ulotki i obwieszczenia, które zauważacie na klatkach schodowych, memy, materiały publikowane na stronach internetowych. Są to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w najbliższym otoczeniu, w życiu społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”. Materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (szukajwarchiwach.gov.pl).

W akcji biorą udział 33 archiwa państwowe, ich 39 oddziałów oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. W każdej placówce, również w Archiwum Państwowym w Koszalinie i w oddziale w Szczecinku, czekają specjalne pojemniki oznaczone hasłem „Archiwum Pandemii A.D. 2020”. Można w nich umieścić zbiory. Trzeba też podpisać umowę darowizny. Skrzynka Archiwum Pandemii będzie otwierana po 4-5 dobach kwarantanny przekazanej dokumentacji. Zgłoszenie chęci udziału w akcji możesz przesłać też na adres: [email protected].

Przekazując materiał musisz być jego właścicielem, albo powinieneś mieć zgodę prawnego właściciela na dysponowanie nim. Każdy materiał powinien być opisany. W opisie należy zawrzeć następujące dane: właściciel materiału, tytuł (nazwa) dokumentu, temat zdjęcia, miejsce i czas wykonania/sporządzenia dokumentu/zdjęcia/nagrania, adres przekazującego do dalszej korespondencji.

Centrum Koszalina w czasie koronawirusa [zdjęcia]

Sobota w Mielnie w czasie epidemii koronawirusa. Nie brakuje...

Zobacz także Aktualne zasady i ograniczenia związane z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo