Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak rodził się teatr w Koszalinie. Wyjątkowa wystawa na murze Archiwum Państwowego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Wideo
od 7 lat
Jak hartowała się koszalińska scena teatralna w pierwszych latach funkcjonowania polskiego Koszalina? Każdy to może teraz zobaczyć w ramach wystawy, która dziś została uroczyście otwarta. Już wkrótce odbędzie się też premiera książki, która o tym opowie. A wszystko to w ramach obchodów 70-lecia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Wystawa zatytułowana „Jak hartowała się scena. Premiery Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w latach 1953-1958” ma charakter plenerowy. Kilkanaście wielkich i niezwykle ciekawych plansz zawisło na zewnętrznym murze Archiwum Państwowego przy ulicy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2. Wystawa zawiera informacje na temat okoliczności funkcjonowania teatru, powstawania pierwszych spektakli, a także programy, zdjęcia oraz projekty kostiumów z premier prezentowanych na scenie w latach 1953-1958.

Jej powstanie to wspólna inicjatywa Archiwum Państwowego oraz Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego.

- To jest taki nasz prezent dla naszego sąsiada przez ulicę z okazji pięknego jubileuszu – mówiła Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie. - Wystawa powstała na bazie naszego zasobu i w ten sposób chcieliśmy mieć swój udział w tym radosnym świętowaniu jakże ważnego jubileuszu. Chcieliśmy też pokazać jak ciekawe i ważne dla naszego miasta materiały przechowujemy w naszych archiwalnych zbiorach - podkreślała dyrektor Królczyk.

W podobnym duchu wypowiadał się Andrzej Mielcarek, dyrektor BTD. - Wystawa ta to wielka wartość dla nas wszystkich i bardzo dziękujemy Archiwum za udział w jej przygotowaniu. Liczymy na to i bardzo do tego wszystkich zachęcamy, aby w drodze na jeden z naszych spektakli poświęcić trochę czasu i zapoznać się z jej treścią. Zobaczyć, ile wysiłku i ciężkiej pracy kosztowało to, aby w pierwszych latach powojennego Koszalina mógł w mieście działać teatr. Apel ten w szczególny sposób kieruję do nauczycieli języka polskiego i koszalińskich uczniów - dodawał.

Wystawa – którą będzie można oglądać przez co najmniej rok – to efekt pracy archiwistki Doroty Cywińskiej, koszalińskiego artysty Mateusza Króla, autora oprawy graficznej oraz Tomasza Ogonowskiego, kierownika artystycznego BTD, który odpowiadał za wybór materiałów, treść i merytoryczne opracowanie. Tomasz Ogonowski jest też autorem książki, która nawiązuje do wystawy nie tylko tym samym tytułem, ale też swoją zawartością.

- Te pięć opisanych w niej lat to były niezwykle ciężkie, pionierskie pięć lat. Ci, co wtedy stworzyli w Koszalinie teatr od zera nie mieli swojej stałej siedziby, sceny, transportu. Swój teatr nazywali "Teatrem Tułaczy" i takim w pierwszych latach swojego istnienia on był. Ale był też pełen pasji, zaangażowania i wielkiego talentu ludzi, którzy go tworzyli. I o tym opowiadają wystawa i książka – mówił Tomasz Ogonowski.

Premiera książki została zaplanowana na 12 kwietnia i została połączona ze spotkaniem autorskim, które odbędzie się tego właśnie dnia o godz. 17.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii 1. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera