Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci historii opowiedzą o zapomnianych zaślubinach z Bałtykiem

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Przed nami kolejne rocznice zwycięskich bitew żołnierza polskiego na Pomorzu. O ostatnich ułanach Rzeczpospolitej oraz zaślubinach z Bałtykiem, o których współcześnie mało kto pamięta, przypomni 15 marca trzebiatowskie stowarzyszenie Rega.

- Słysząc "zaślubiny z Bałtykiem", myślimy od razu: Kołobrzeg. Nie ma w tym błędu, ale warto przypomnieć, że dzień przed słynną ceremonią nad ujściem Parsęty, nie mniej ważna zorganizowana została po sąsiedzku, w Mrzeżynie – opowiada nam Mirosław Czerwiński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Rega z Trzebiatowa.

To właśnie w tym mieście od kilku lat pasjonaci wyciągają z mroków historii epizody, które tworzą współczesną tożsamość Pomorza. Nie inaczej będzie i teraz, w 79. rocznicę zdobycia dawnej, niemieckiej Provinz Pommern przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Już za niespełna dwa tygodnie SRH Rega zaprasza na wyjątkowe wydarzenie przybliżające tamte czasy.

Miejscem realizacji projektu, stanowiącego oddolną inicjatywę trzebiatowskich miłośników zgłębiania tajemnic przeszłości, będzie Muzeum Pałac nad Młynówką w Trzebiatowie, 25 kilometrów od Kołobrzegu.

- W gościnnych progach jednego z najbardziej znanych zabytków regionu zaplanowaliśmy realizację rozbudowanej lekcji historii ożywionej. Będzie muzealna ekspozycja, repliki umundurowania, wyposażenia bojowego i uzbrojenia, ale przede wszystkim potężna dawka wiedzy, której próżno szukać w podręcznikach historii – zaznacza nasz rozmówca.

Chociaż głównym wątkiem, który zamierzają poruszyć członkowie SRH Rega, będą wspomniane zaślubiny z Bałtykiem w Mrzeżynie, które miały miejsce 17 marca 1945 r., nie zabraknie odniesień do ceremonii kołobrzeskiej, dojścia polskiego żołnierza do morza w Dziwnówku, Grzybowie, a nawet słynnych w czasach II RP wydarzeń puckich. Okolicznościową prelekcję wygłosi dr Łukasz Gładysiak z sianowskiego Studio Historycznego Huzar.

Drugim elementem zaplanowanego na 15 marca od godz. 12 przedsięwzięcia stanie się wystawa fotograficzna, poświęcona zmaganiom Polskich Sił Zbrojnych w drodze do Bałtyku w pierwszym kwartale 1945 roku. Na posterach zobaczyć będzie można odtworzone z dbałością o najmniejsze detale sylwetki żołnierskie oraz zrekonstruowane zdarzenia z czasów kampanii pomorskiej. Nie zabraknie rzecz jasna scen wjazdu żołnierzy 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii – ostatniej w historii Polski, wielkiej jednostki konnej, w fale Bałtyku.

Wsparcia rekonstruktorom z Trzebiatowa udzieliło kilkanaście stowarzyszeń z Pomorza i Wielkopolski. Udział w nim zadeklarowało już kilkaset osób, w tym przede wszystkim uczniowie trzebiatowskich szkół.

– To nasz główny odbiorca. Wbrew obiegowej opinii, dzisiejsza młodzież potrafi zainteresować się przeszłością. Ważne, by skupić jej uwagę, a takie projekty jak nasz, według mnie, idealnie się do tego nadają – kończy prezes SRH Rega.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W marcu 1945 r. 1. Armia Wojska Polskiego rozpoczęła działania w kierunku Morza Bałtyckiego. Po zaciętych bojach na Wale Pomorskim, pododdziały gen. Stanisława Popławskiego wkroczyły na tereny dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego, spychając nieprzyjaciela w kierunku ujść rzek Dziwnej, Regi oraz Parsęty. To właśnie w ich rejonie, po osiągnięciu przez polskich żołnierzy linii wybrzeża, organizowano ceremonie zaślubin wojskowych z Bałtykiem. Pierwsza, mająca charakter całkowicie prywatny, zainicjowana przez 3. kompanię I batalionu 16. pułku piechoty miała miejsce 8 marca 1945 r. w Grzybowie pod Kołobrzegiem. 15 marca, symboliczny mariaż zawarli w Dziwnówku żołnierze 2. Dywizji Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego, 17 marca – ułani 1. WSBK w Mrzeżynie, a 18 marca – jednostki toczące blisko dwutygodniowy bój o Kołobrzeg.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera