Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może rowerzysta, a czego nie. Policjanci z Koszalina przypominają zasady ruchu

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Co do zasady rowerzyści powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli nie ma ścieżki - poboczem drogi.
Co do zasady rowerzyści powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli nie ma ścieżki - poboczem drogi. archiwum
Sezon rowerowy się zaczyna. Przy tej okazji warto wszystkim uczestnikom ruchu, nie tylko rowerzystom, przypomnieć o zasadach, bo te czasem budzą pewne kontrowersje — najwięcej sytuacja rowerzystów na przejściach dla pieszych. Nie dalej jak w czwartek kierowca na takim przejściu przy ulicy Krakusa i Wandy w Koszalinie potrącił rowerzystkę.

Co do zasady rowerzyści powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli nie ma ścieżki - poboczem drogi. Po jezdni można jechać tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki dla rowerów ani pobocza, albo gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Jadąc po ulicy rowerzysta ma trzymać się blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Szykując się do skrętu w lewo, należy zasygnalizować skręt wystawiając rękę, a następnie zjechać do osi jezdni.

Na ciągach pieszo-rowerowych zasady poruszania się rowerzystów są zależne od znaków pionowych i poziomych. Znak, na którym symbol roweru i pieszego oddzielone są kreską poziomą, oznacza, że jedni i drudzy poruszają się tym samym torem, ale to pieszy ma pierwszeństwo. Jeśli oba symbole oddzielone są kreską pionową, oznacza to drogę dla rowerów położoną obok drogi dla pieszych. Każdy powinien poruszać się po swojej stronie, najczęściej oddzielonej linią.

Po chodniku rowerzysta może jechać tylko w kilku określonych przypadkach, na przykład gdy jedzie z dzieckiem poniżej 10 roku życia kierującym rowerem, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu na jezdni.

Punktem konfliktowym jest sytuacja rowerzysty na przejściu dla pieszych. Nie przejeżdżajcie rowerem przez ulicę po przejściach dla pieszych. Jeśli chcecie z takiego przejścia skorzystać należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni — przypomina Izabela Sreberska, oficer prasowy koszalińskiej policji. - W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami pionowymi i poziomymi przejazd dla rowerzystów, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać.

Kierowca, który potrąci rowerzystę na pasach może odpowiedzieć za zaistniałe zdarzenie w zależności od kwalifikacji całej sytuacji, która będzie zależna od wielu czynników. Zdarza się tak, że w momencie zdarzenia rowerzysta może być uznany za współodpowiedzialnego i zostanie ukarany mandatem.

Wątpliwości rowerzystów i kierowców budzi też zielona strzałka, na niektórych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Tu zasada jest prosta — strzałka oznacza, że kierowca może skręcić POD WARUNKIEM, że na przejściu dla pieszych czy drodze dla rowerów towarzyszącej takiemu przejściu nie ma innych uczestników ruchu.

Jeśli w przebiegu ścieżki rowerowej wytyczone jest przejście dla pieszych, rowerzysta ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa osobie będącej na przejściu lub wchodzącej na nie — jak w przypadku samochodów.

Jeśli rowerzysta porusza się jezdnią, przed przejściem dla pieszych ma takie same obowiązki jak kierowca samochodu. Zbliżając się do "zebry" musi zachować szczególną ostrożność, w razie potrzeby zwolnić i ustąpić pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście oraz już się na nim znajdującym.

Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jedno światło przednie (białe lub żółte, ciągłe lub migające), co najmniej jedno światło tylne (ciągłe lub migające) oraz światło tylne czerwone odblaskowe, co najmniej w jeden sprawny hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Nie wolno jeździć rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu – normy są takie same jak dla kierowców.

Interwencję wobec naruszających przepisy rowerzystów może podejmować policja, ale również straż miejska.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera