Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rąbino: Świetlice i szkoły zyskały najwięcej

Inga Domurat
Bezrobocie i niż demograficzny to bolączki tej gminy, która jednak sukcesywnie realizuje kolejne zaplanowane inwestycje.

Ta kadencja jest już kolejną dla wójta Krzysztofa Majewskiego, który w miarę możliwości finansowych realizuje swoją politykę wobec gminy. W tej kadencji udało się znacznie poprawić bazę sportową. Wybudowane zostały dwa boiska: orlik, który dzięki korzystnemu dofinansowaniu kosztował gminę tylko 150 tys. złotych, oraz boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół w Rąbinie. Z obu obiektów korzystają zarówno uczniowie, jak i dorośli mieszkańcy podczas organizowanych imprez. Mimo niżu demograficznego Szkoła Podstawowa w Nielepie nie została zlikwidowana. Dzięki zrealizowanemu projektowi najmłodsi uczniowie zyskali miejsca do zabaw i pomoce dydaktyczne, teraz przyszła kolej na przyszkolny oddział przedszkolny, który czeka modernizacja wraz z budową placu zabaw. Nowe place zabaw powstały już w Paszęcinie, Kłodzinie i Rąbinie. Na kolejne złożone zostały wnioski.

Przez ostatnie lata kilka obiektów gminnych doczekało się termomodernizacji, dofinansowywanej w 85 procentach. Ocieplane też będą świetlice w: Batyniu, która ma już nowy dach, Rąbinku, Lipiu i Nielepie oraz świetlice i remizy OSP w Białej Górze, w której wyremontowane zostały już pomieszczenia, i Rąbinie. Świetlice w Białej Górze, Batyniu i Nielepie otrzymały po trzy zestawy komputerowe z dostępem do internetu oraz drukarki, kopiarki i skanery.

Gmina dołożyła się do budowy dwóch odcinków dróg powiatowych: Świdwin-Rąbino i Rąbino-Połczyn, wybudowała chodniki w Modrzewcu i Nielepie oraz przystanki w Lipiu i Paszęcinie.
Dużym problemem społecznym w gminie jest wysokie bezrobocie i zubożenie społeczeństwa. By ograniczyć negatywne skutki tego zjawiska, gmina organizuje dla bezrobotnych prace interwencyjne, roboty publiczne, staż i prace społecznie użyteczne. Zatrudnione w ten sposób osoby wykonują szereg remontów, usług i prac porządkowych, których efektem są wyremontowane drogi, świetlice, obiekty publiczne, ale i ład oraz porządek w miejscowościach gminy. Ośrodek pomocy społeczne, realizuje też projekty aktywizujące bezrobotnych oraz przeciwdziałające przemocy w rodzinie.

Gmina planistycznie przygotowana jest na lokalizację elektrowni wiatrowych oraz powstanie biogazowni. W ostatnich latach gmina zyskała oczyszczalnię ścieków. Istniejące obiekty i urządzenia wodno-kanalizacyjne zostały zmodernizowane. W efekcie gmina jest obecnie skanalizowana w 85 proc., była zaledwie w 9. Niestety, inwestycje były kosztowne i ich konsekwencją są wysokie ceny wody i ścieków. Gdyby gmina nie dopłacała do stawek, mieszkańcy nie byliby w stanie regulować rachunków. Niestety, dopłaty pochłaniają rocznie ponad 1,8 mln zł z kilkunastomilionowego budżetu, skutecznie ograniczając inwestycyjne możliwości gminy. Obecnie gmina przystąpiła do przygotowywania i opracowania nowej strategii rozwoju gminy na lata 2014-2022 oraz przygotowania dokumentacji technicznej inwestycji pod nowe rozdanie pieniędzy unijnych.
Oceń radnych z Rąbina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!