Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant na emeryturę. Komendy nam pustoszeją

Iwona Marciniak [email protected]
Wiosna 2012 roku, policjanci w Kołobrzegu po meczu Kotwicy z Gwardią Koszalin. W komendzie powiatowej policji pracuje 154 funkcjonariuszy.
Wiosna 2012 roku, policjanci w Kołobrzegu po meczu Kotwicy z Gwardią Koszalin. W komendzie powiatowej policji pracuje 154 funkcjonariuszy. Michał Świderski
Pustoszeją nam komendy policji. Najbardziej doświadczeni funkcjonariusze odchodzą na emerytury. Powód? Obawa przed utratą kolejnych przywilejów tzw. mundurówki.

Wśród komend, których szefostwo będzie się musiało najbardziej nagimnastykować, żeby zapełnić personalną lukę, przoduje Kołobrzeg. Tu na 154 etatowych policjantów, ze służbą chce się pożegnać 12 funkcjonariuszy. Co gorsza, aż 7 z nich to stróże prawa z liczącego 20 osób wydziału kryminalnego,
prowadzącego postępowania związane z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu.

Do odejścia szykuje się doświadczony naczelnik tego wydziału i jeden z jego dwóch zastępców. - Dzięki przesunięciom z innych wydziałów: spośród dzielnicowych, operacyjnych czy z posterunków,
cztery zwalniające się miejsca w zespole dochodzeniowo- śledczym już zabezpieczyliśmy - mówi komendant powiatowy w Kołobrzegu insp. Waldemar Trzciński. Komendant zapewnia, że mieszkańcy powiatu kołobrzeskiego i każdy, kto tu trafi, nie ma powodów do niepokoju o własne bezpieczeństwo.
Tylko jak szybko dobry dzielnicowy stanie się dobrym śledczym? Nie wiadomo.

W Koszalinie sytuacja wygląda lepiej, bo tu na razie chęć pożegnania ze służbą zasygnalizowało 19 funkcjonariuszy (Komenda Miejska ma ok. 350 etatów). - To policjanci z różnych wydziałów - mówi rzeczniczka, mł. asp. Magdalena Marzec. - Jest wśród nich jeden kierownik. Ale we wrześniu spodziewamy się 9 osób, tuż po szkoleniu. Kolejne 9, tym razem jeszcze w trakcie szkolenia w szkole policyjnej w Słupsku, dołączy do nas na początku przyszłego roku.

Lepiej jest w Białogardzie (tu na emeryturę wybiera się 3 policjantów), w Szczecinku i Świdwinie (po jednym). Oficjalnie już wiadomo, że w całym województwie na emerytury wybiera się ponad 160 policjantów. Podkom. Przemysław Kimon, rzecznik Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, uspokaja wprawdzie, że na biurka komendantów trafiły dopiero wnioski o skierowanie na komisję lekarską, ale sam przyznaje, że to zwykle zapowiedź złożenia przez policjanta raportu, czyli wyrażenia woli odejścia na emeryturę.

Komisja orzeka bowiem, czy policjant poniósł w pracy uszczerbek na zdrowiu i może przyznać rentę, podwyższającą emeryturę nawet o 15%. - W ubiegłym roku o tej porze mieliśmy tyle samo wniosków
- zaznacza. Ale policyjni związkowcy przestrzegają, że kolegów z województwa, którzy będą chcieli pożegnać się z mundurem, może być w tym roku nawet ponad 200. - Dlaczego? Bo policjanci tracą zaufanie do rządzących - mówi zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Policjantów w Szczecinie, Marek Zegadłowicz. Nie chodzi przy tym wcale o uchwaloną w tym roku nowelizację zasad
przyznawania emerytur mundurowych, która zakłada prawo do przejścia na emeryturę po 55. roku życia i
po 25 latach pracy (do tej pory obowiązywało 15 lat pracy bez względu na wiek).

Ta zmiana będzie bowiem dotyczyć tylko funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę od początku 2013
roku. - Policjantów niepokoi przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych propozycja zmiany wysokości zasiłku chorobowego z obowiązujących 100% wynagrodzenia do 80. Zgoda, że zrównano by nas z resztą Polaków. Tylko dlaczego, jeżeli podciąga się nas pod Kodeks Pracy akurat w tej kwestii, nie ma mowy o płaceniu za nadgodziny, za pracę w nocy, niedzielę i święta? - pyta związkowiec.

MSW wskazuje jako powód proponowanej zmiany nadużywanie przez policjantów zwolnień lekarskich
traktowanych jako urlopy. Ministerstwo przymierza się też do odebrania policjantom prawa do łączenia emerytury z rentą (stąd też wysyp wniosków do komisji lekarskich). - Jeśli dodamy do tego pogłoski o możliwości odebrania mundurowym "13", czy o planach zmniejszenia odprawy z 6 do 3 miesięcy, mamy odpowiedź na pytanie o przyczynę odejść na emeryturę - mówi Marek Zegadłowicz. - Najgorsze, że takich pogłosek nikt z rządu oficjalnie nie dementuje, a może nasze obawy są niepotrzebne. To, ilu z policjantów faktycznie zechce opuścić szeregi policji, prawdopodobnie okaże się do końca września. Przełożony ma bowiem 3 miesiące od daty złożenia wniosku, na skierowanie funkcjonariusza na badanie lekarskie . - A lepiej formalności dopiąć w tym roku, bo nie wiadomo, co będzie w nowym - mówią policjanci.

Jaka jest szansa, że kadrową lukę będą mogli zapełnić policjanci z nowego naboru? Podkom. Przemysław Kimon mówi, że o liczbie tzw. przydziałów, czyli możliwości zatrudnienia policjantów w województwach, decyduje Komenda Główna. Potem rozdysponowuje je Komenda Wojewódzka. "Luki" mają być systematycznie zapełniane. Nim jednak młody policjant pierwszy raz wyruszy w patrolu, musi odbyć półroczne szkolenie, potem 40-dniowy staż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!