Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Sławna. Tablice pamiątkowe na terenie miasta

Jan Sroka fundacja Dziedzictwo
Tablica na Krzyżu Katyńskim na cmentarzu komunalnym z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.
Tablica na Krzyżu Katyńskim na cmentarzu komunalnym z nazwiskami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.
Obok pomników na terenie Sławna znajdują się liczne tablice pamiątkowe. Wykonane zostały dla upamiętnienia osób i zdarzeń istotnych dla miasta i mieszkańców.

Tablice pamiątkowe były w mieście także przed 1945 rokiem, ale zostały usunięte, jak na przykład tablica dla upamiętnienia uczniów sławieńskiego gimnazjum, którzy zginęli w I wojnie światowej. Wisiała na tylnej ścianie auli obecnego liceum, a jej wykonawcą był znany rzeźbiarz pochodzący ze Sławna Wilhelm Gross. Miała kształt prostokąta ze sceną przedstawiającą trzech półnagich mężczyzn i cytatem z Ewangelii św. Jana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół". Po roku 1945 płaskorzeźba zaginęła.
Na budynku Domu Ewangelickiego (obecny dom kultury) wmurowano w 1925 roku tablicę informującą o powstaniu obiektu. W latach 70-tych XX wieku w ramach likwidowania śladów niemieckości Pomorza litery z tablicy zostały skute. Dziś są nieczytelne.

Na budynku gimnazjum (wcześniej szkoły podstawowej) znajdują się tablice informujące o dacie powstania obiektu.
Po wojnie - w miarę upływu lat - pojawiało się coraz więcej tablic. Miały upamiętniać różne istotne zdarzenia i ludzi.

Siedziba komitetu
Na budynku, w którym obecnie znajduje się przedszkole przy ulicy Jedności Narodowej, znajdowała się przez wiele lat tablica informująca, że w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku miał tu siedzibę komitet Polskiej Partii Robotniczej. W latach 90-tych tablicę - w wyniku kolejnego etapu rozliczeń z przeszłością - zdjęto i na to miejsce wbudowano tablicę z nazwą placówki.

Do budynku Kościoła p.w. św. Antoniego przytwierdzono w 1998 roku tablicę informującą o 70. rocznicy konsekracji kościoła, która miała miejsce w Zielone Świątki 1928 roku.

Kilka tablic pamiątkowych znajduje się w Kościele p.w. WNMP. Dwie najbardziej interesujące poświęcone są pamięci D. Bonhoeffera i wszystkich zmarłych sławnian. Obie zostały odsłonięte 9 września 1995 roku.
Pierwsza z nich poświęcona jest Dietrichowi Bonhoefferowi, pastorowi kościoła ewangelickiego i wybitnemu teologowi. Tablica powstała z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa im. Bonhoeffera w 50 rocznicę męczeńskiej śmierci pastora. Projektował ją koszaliński artysta Zygmunt Wujek, a odlana została w pracowni Saturnina Skubiszewskicgo w Poznaniu. Umieszczony na niej jest tekst w języku polskim i niemieckim.

Oto treść tablicy poświęconej pastorowi:
"Jestem gościem na ziemi, nie kryj przede mną swych przykazań" (Psalm 119,19).

Po zamknięciu we wrześniu 1937 r. przez tajną policję państwową III Rzeszy (Gestapo) Seminarium Kaznodziejskiego Kościoła Wyznającego w Szczecinie - Zdrojach (Finkenwalde), ewangeliccy superintendenci Friedrich Onnasch w Koszalinie (Koeslin) i Edward Block w Sławnie (Schlawe) umożliwili dalsze prowadzenie kształcenia ewangelickich księży na Pomorzu poprzez utworzenie tzw. Wikariatów Zbiorczych na terenie ich okręgów kościelnych; jednak w marcu 1940 r. i ta działalność została zakazana przez tajną policję państwową. Z wyrazami wdzięczności wspominamy pracę Wikariatów Zbiorczych, jak również działalność rektora Seminarium Kaznodziejskiego Kościoła Wyznającego na Pomorzu księdza Dietricha Bonhoeffera ur. 4 lutego 1906 r. we Wrocławiu (Breslau), który - jako świadek Jezusa Chrystusa między swoimi braćmi - został przed 50 laty, dnia 9 kwietnia 1945 r., zamordowany w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu. Międzynarodowe Towarzystwo im. Bonhoeffera, 1995.

Dąb dla papieża
Druga tablica wykonana została przez niemieckiego artystę H. E. von Zitzewitza na zlecenie dawnych mieszkańców Sławna. Znajduje się na niej napis w języku polskim i niemieckim :" Jestem Zmartwychwstaniem - I życiem - Ku pamięci - Wszystkich Zmarłych - w Sławnie".

Tablica znajdowała się w kruchcie kościoła , na ścianie po lewej stronie. Po kilku latach została przeniesiona w głąb kościoła do kaplicy Matki Bożej, gdzie jest prawie niewidoczna. W świątyni znajdują się także inne tablice, m. in. poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce.

Przed kościołem zasadzony został dąb ku czci papieża Polaka. Informuje o tym tablica znajdująca się przed dębem o treści: "Dąb Jana Pawła II - wyrósł z nasion pochodzących od najstarszego w Polsce dębu "Chrobry" poświęconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników w dniu 28. 04. 2004 r. - Sławno, 13 maja 2006 roku, w 25 rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II".

W drugiej połowie lat 40-tych XX wieku młodzi uczniowie sławieńskiego Liceum utworzyli tajną organizację pod nazwą: Polska Organizacja Wojskowa , której celem była walka o niepodległą Polskę. Naiwna wiara, że można wygrać z potężnym aparatem bezpieczeństwa skończyła się aresztowaniami jej członków, procesami i więzieniem. W kwietniu 2009 roku - w rocznice aresztowań - na fasadzie budynku Liceum umieszczona została pamiątkowa tablica informująca o tym fakcie. Tablica zawiera także nazwiska członków POW.

3 października 1999 roku gościła w Sławnie delegacja członków sekcji amerykańskiej Międzynarodowego Towarzystwa im. Dietricha Bonhoeffera, która objeżdżała Pomorze, śladem pomorskiej działalności zamordowanego w kwietniu 1945 roku pastora. Odsłonili oni pamiątkową tablicę na budynku kaplicy cmentarnej o treści: Pamięci Gminy Żydowskiej mieszkającej w okolicach Sławna od 1812 roku. W roku 1938 naziści spalili wszystkie synagogi i zniszczyli nagrobki. Do 1942 roku wszyscy Żydzi zostali wypędzeni ze Sławna, większość do obozów śmierci na wschodzie. Zostały tylko ruiny cmentarza. Podróżnicy z Polski, Niemiec i Ameryki. Październik 1999 rok".

Motto Herberta
Na cmentarzu komunalnym znajduje się także krzyż , na którym umieszczona jest tablica poświęcona pamięci ofiar Katynia oraz żołnierzy Polskiego Gułagu, czyli Batalionów Roboczych - tych którzy służbę wojskową w latach 1949-1959 odbywali zamiast w jednostkach wojskowych w kopalniach czy na budowach.
W końcu wrześniu tego roku na cmentarzu komunalnym na Krzyżu Katyńskim umieszczono i odsłonięto tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Znajduje się na niej motto Herberta.

Na budynku dawnego hotelu pielęgniarek na terenie szpitala (obecnie znajduje się nim administracja) znajduje się tablica informująca o powstaniu obiektu o następującej treści: "W XXX rocznicę powstania PRL - Społeczeństwu Sławna - Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, 1974".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!