Związkowcy PŻB: ministrze, wstrzymaj prywatyzację

Dodano: 25 sierpnia 2011, 21:00 Autor:

Związki zawodowe PŻB domagają się od ministra skarbu zamknięcia procedury prywatyzacji, bo negocjacje z chętnymi do kupna akcji pomijają plany rozwoju spółki i pracowniczy pakiet socjalny.

To już trzecie podejście do prywatyzacji spółki z siedzibą w Kołobrzegu. 11 lipca Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie zakupu 91, 64 procent kapitału zakładowego (MS posiada ich w tej chwili 100 procent) PŻB S.A..

Cena jednej akcji to 10 zł. Minimalny pakiet, jaki można kupić to 50 proc. kapitału zakładowego, plus jedna akcja. Do 15 procent akcji mogą otrzymać pracownicy spółki. Termin składania odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upłynął 22 sierpnia 2011.

Jak informuje MS, swoje oferty złożyły dwa podmioty: Żegluga Polska ze Szczecina oraz Swedish House Ltd z Warszawy.

Dzień po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń, z pismem do MS wystąpili związkowcy spółki. Domagają się od ministra Aleksandra Grada podjęcia decyzji o natychmiastowym zamknięciu procesu prywatyzacji, bez rozstrzygnięcia negocjacji.

Jak powiedział nam Kazimierz Sikora, przewodniczący NSZZ Solidarność przy PŻB, związkowcy nie chcą się zgodzić na to, by negocjacje z inwestorami dotyczyły głównie ceny sprzedawanego pakietu. – Pod kierownictwem Piotra Redmerskiego (dyrektora ekonomicznego, który po kwietniowym odwołaniu prezesa Jana Warchoła, kieruje spółką – red.) przeszliśmy bolesną restrukturyzację. Odbyło się to dużym kosztem, bo w ciągu ostatniego roku spółka zwolniła 440 marynarzy i 48 pracowników lądowych. Nasza efektywność poprawiła się, wiemy już o kolejnych działaniach, które mają wpłynąć na jej dalszą poprawę, a przyszłości również wyniki finansowe naszej spółki. Efekt finalny tych działań ma być widoczny w 2012 r. , dlatego nie chcemy by firma została sprzedana nim wychodzenie z kryzysu dobiegnie końca, bo będzie to oznaczało sprzedaż naszej spółki poniżej możliwej do osiągnięcia już wkrótce wartości.

Związkowcy sprzeciwiają się też wyborowi inwestora bez negocjacji pakietu inwestycyjnego, programu rozwoju spółki oraz pakietu socjalnego: - W zaproszeniu do negocjacji, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie ma o tym mowy. Nasza firma nadal zatrudnia 700-osobową załogę – mówi Kazimierz Sikora. – Chcemy też by zachowała siedzibę w Kołobrzegu i utrzymała wszystkie linie promowe Polferries.
Związkowcy poinformowali też ministerstwo, że załoga zamierza utworzyć spółkę pracowniczą, uprawnioną do zakupu spółki.

Czekamy na komentarz w tej sprawie Biura Prasowego MS.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gk24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.