Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet: Jubileusz lokalnego portalu

Fot. Rajmund Wełnic
Łukasz Chmielewski przed szczecineckim ratuszem. Na co dzień forum www.szczecinek.org zarządza ze Szczecina.
Łukasz Chmielewski przed szczecineckim ratuszem. Na co dzień forum www.szczecinek.org zarządza ze Szczecina. Fot. Rajmund Wełnic
Zaczynali od zera. Minęło pięć lat. Dziś portal internetowy poświęcony historii Szczecinka ma kilkuset użytkowników, a jego przedstawiciel zasiada w komitecie obchodów 700-lecia miasta.

Specjalnego świętowania małego jubileuszu historycznego portalu www.szczecinek.org nie było, ale okazja do pochwalenia się sporym już dorobkiem trafiła się przy okazji jednej z rzadkich wizyt w Szczecinku twórcy forum.

- Historią mojego rodzinnego Szczecinka interesowałem się od zawsze, a gdy wyjechałem na studia do Szczecina, tęsknota za moim miastem tylko się nasiliła. Szukając informacji o nim w internecie stwierdziłem, że są z tym ogromne kłopoty - mówi Łukasz Chmielewski, forumowiczom znany bardziej jako "bronx".

To założyciel i główny moderator forum. Nie ukrywa, że inspiracją dla niego był portal www.sedina.pl, dziś już niemal instytucja poświęcona dziejom stolicy Pomorza Zachodniego.

Początki szczecineckiego forum były skromne, ale z czasem dołączali się do niego kolejni pasjonaci.
- A to ludzie tworzą portal, bez nich jest martwy. Obowiązuje tu niepisana zasada: ile w niego sami włożymy, tyle wyjmiemy - powtarza Łukasz, dziś już 30-letni handlowiec, który na co dzień pracuje w Szczecinie.

Od początku założeniem forum, któremu patronuje Karl Tümpel, twórca monografii Szczecinka sprzed 100 lat, było połączenie ludzi, których zajmuje historia Szczecinka. Chodziło o tych, co gromadzą o nim informacje, pamiątki, zdjęcia, czy prowadzą nawet własne poszukiwania i badania historyczne. Często amatorskie, dotyczące najbliższej okolicy, ale przez to interesujące. - Najbardziej aktywne na forum są osoby nie mieszkające już z różnych powodów w Szczecinku, widać, że kochają swoje miasto i działając na forum się spełniają - mówi Łukasz Chmielewski.

Portal to nie tylko kopalnia wiedzy o Szczecinku, to także sporo udanych prób rozwikłania jego zagadek.
- Wspólnie podjęliśmy np. próbę wyjaśnienia katastrofy z lat 50. XX wieku na zawalonym mostku nad Niezdobną, w której miało zginąć kilkanaście osób - mówi "bronx". Nie da się także uciec od bieżących wydarzeń i komentowania lokalnej polityki.

- Nikt nikogo nie przymusza do aktywności na forum, są czasami zastoje, ale czasami forum rozpala się z emocji do czerwoności - mówi "bronx", który często interweniuje jako moderator. Najwięcej kontrowersji budzi zajmowanie się historią niemieckiego Szczecinka, na którą siłą rzeczy przypada większość z jego 700-letnich dziejów.

- Padają zarzuty, że propagujemy rewizjonizm - przyznaje Łukasz. Dodaje, że pretensje mają głównie osoby starsze. I to zarówno Polacy, jak i Niemcy, bo forum współpracuje z niemieckim ziomkostwem zrzeszającym dawnych mieszkańców tych ziem, wśród których także są ostre podziały.

Portal wyszedł też już z rzeczywistości wirtualnej. Od kilku lat najbardziej aktywni jego członkowie spotykają się na letnich zlotach. Udało się nawet ubrać forumowiczów w klubowe koszulki z logo portalu, czy zorganizować z harcerzami wystawę starych zdjęć Szczecinka w podziemiach kościoła Mariackiego. A Łukasz Chmielewski zasiada w komitecie organizującym jubileusz 700-lecia miasta.
Dziś portal ma kilkuset zarejestrowanych użytkowników, z czego setka jest bardzo aktywnych. Odwiedza go 5 tysięcy osób miesięcznie.

- Od strony technicznej wszystko jest na mojej głowie, choć w moderowaniu wspomaga mnie kilku forumowiczów - Łukasz nie ukrywa, że zajmuje mu to większość wolnego czasu.
- Cierpi na tym moja rodzina i przy tej okazji chciał-bym podziękować żonie i moim dwóm córkom za wyrozumiałość, gdy zasiadam za komputerem - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!