MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w szczecineckiej "komunalce". Ma być wygodniej

Rajmund Wełnic [email protected]
Maria Obroszko (z lewej) wykup swego mieszkania komunalnego załatwia już w nowym biurze obsługi lokatora przy ulicy Cieślaka.
Maria Obroszko (z lewej) wykup swego mieszkania komunalnego załatwia już w nowym biurze obsługi lokatora przy ulicy Cieślaka. Rajmund Wełnic
Lokatorzy mieszkań zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie załatwią już większości spraw w popularnych "adeemach".

Drugi po spółdzielni

Drugi po spółdzielni

Szczecinecki ZGM zarządza 230 wspólnotami mieszkaniowymi, w których jest około 5 tysięcy mieszkań. To - obok Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej - największy "kamienicznik" w mieście.

Te właśnie zlikwidowano, a obsługę mieszkańców scentralizowano w nowym biurze obsługi lokatora.

To istna rewolucja w "komunalce", w której mieszka bez mała połowa mieszkańców Szczecinka.

- Administracje domów mieszkalnych zostały zlikwidowane, w ich miejsce powołaliśmy BOL (biuro obsługi lokatora - dop. red.) w naszym biurowcu przy ulicy Kościuszki - mówi Tomasz Wełk, prezes ZGM-u.

BOL ulokowano na parterze wyremontowanego kosztem ponad 300 tys. zł parteru biurowca ZGM przy ulicy Cielaka. W przestronnej sali jest sześć stanowisk, przy których dyżurują urzędnicy. Każde stanowisko ma komputer podłączony do centralnej bazy danych.

Urzędnicy załatwią każdą sprawę lokalową, finansową, czy techniczną związaną z mieszkaniem w zasobach zarządzanych przez ZGM. Tu dowiemy się, jakie są zaległości czynszowe, jak można je rozłożyć na raty, jak wyglądają rozliczenia za wodę, czy ciepło, złożymy podanie o wykup mieszkania, wymianę okna itp.

- Interesanci nie będą już musieli biegać od pokoju do pokoju z odsyłani każdą sprawą - zapewnia szef ZGM i nie ukrywa, że liczy na poprawę jakości usług swojej firmy.

Otwarcie BOL to jednak tylko część zmian w "komunalce". Szczecinek obsługiwały do tej pory dwa "adeemy". ADM nr 1 z ulicy Kościuszki już został zamknięty, a jego biura zostaną przerobione na mieszkanie i sprzedane. W "trójce" przy ulicy Wyszyńskiego zamiast ADM jest teraz Administracja Budynków i Nieruchomości.

- Tu można zgłaszać pilne usterki czy awarie, razem z ABiN-em urzęduje też nasza brygada remontowa - dodaje Tomasz Wełk.

Zaletą ADM-ów było to, że lokatorzy mieli do nich stosunkowo blisko. Minusem był standard obsługi i warunki lokalowe. Aby załatwić poważniejsze sprawy i tak trzeba było się fatygować na Cieślaka. To jednak obrzeża Szczecinka, położone po drugiej stronie obwodnicy. Dla starszych osób to prawdziwa ekspedycja.

Niewykluczone, że na Cieślaka powędruje także punkt kasowy ZGM, w którym można bez prowizji płacić za mieszkanie. Po przeprowadzce z deptaka kasa mieści się teraz w sklepie Vanessa przy ulicy Wyścigowej, gdzie ZGM musi płacić czynsz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!