Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć szuka mogił

Inga Domurat [email protected]
Ekshumacja w Stonowicach prowadzona przez szczecińską grupę „Pomorze” i niemiecki VDK.
Ekshumacja w Stonowicach prowadzona przez szczecińską grupę „Pomorze” i niemiecki VDK. Archiwum
Dziewięć szkieletów niemieckich żołnierzy poległych podczas wojny ekshumowali w Rzepczynie w powiecie świdwińskim członkowie Fundacji "Pamięć".

Szczątki leżały w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym. Ale to nie koniec ekshumacji. Dziś rozpoczną się kolejne.

- Cmentarz w Rzepczynie jest rozległy i gdyby nie wskazówki miejscowej ludności, to mielibyśmy problem z odnalezieniem zbiorowej mogiły - mówi Andrzej Ossowski, jeden z nadzorujących prace z ramienia Fundacji, zajmującej się poszukiwaniem poległych i pochowanych w Polsce żołnierzy i ofiar wojny.

- A tak, ponieważ na tym cmentarzu ciągle chowa się zmarłych, ludzie nam powiedzieli, gdzie już wcześniej, przy okazji kopania dołów, natknięto się tu na żołnierskie buty i pasy. Co prawda mogiła była już częściowo splądrowana, ale i tak udało nam się odnaleźć jeszcze cztery nieśmiertelniki, czyli metalowe dowody tożsamości noszone na szyi przez żołnierzy.

Wykopane szczątki będą obiektem badań lekarzy, specjalistó z zakresu medycyny sądowej. Natomiast nieśmiertelniki przekazane zostaną niemieckiemu archiwum do identyfikacji. Ostatecznie szkielety będą złożone na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej pod Szczecinem. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 15 lipca 2006 roku i pochowano na nim około 10 tysięcy szczątków niemieckich żołnierzy i kilkaset osób cywilnych. Docelowo cmentarz jest w stanie pomieścić 30 tys. ofiar wojny poległych na Pomorzu.
Wolontariusze działający na rzecz Fundacji "Pamięć" nie opuszczają jeszcze powiatu świdwińskiego i zapowiadają kolejne ekshumacje. Dziś szukać będą zbiorowej mogiły niemieckich żołnierzy w Smardzku. Będziemy towarzyszyć tym poszukiwaniom. - Zwracam się również z apelem do wszystkich osób, które mają wiedzę na temat miejsc pochówku niemieckich żołnierzy i ofiar drugiej wojny, by wskazywały nam te miejsca - dodaje Andrzej Ossowski, z którym zainteresowani przekazaniem informacji na ten temat, mogą się kontaktować pod nr tel.: 606-270-035. d

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!