MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostać myśliwym

Tomasz Kruk
Polowanie może być wykonywane przez członków Polskiego Związku Łowieckiego za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
Polowanie może być wykonywane przez członków Polskiego Związku Łowieckiego za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
Pan Artur z Koszalina chce zostać myśliwym. Chciałby dowiedzieć się jakie przepisy dotyczą spraw związanych z polowaniami na dzikie zwierzęta i jakie warunki musi spełnić aby móc polować.

Kwestie związane z łowiectwem reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.).

Zgodnie z jej treścią łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Należy podkreślić, że zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa.

Polowanie może być wykonywane przez członków Polskiego Związku Łowieckiego za zgodą dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Obywatel polski podczas polowania uprawniony do jego wykonywania zobowiązany jest posiadać: 1) legitymację członkowską Polskiego Związku Łowieckiego; 2) pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej lub inny dokument uprawniający do jej posiadania, jeżeli wykonuje polowanie za pomocą broni przeznaczonej do celów łowieckich. Podstawowe uprawnienie do polowań uprawnia do odstrzału zwierząt łownych, z wyjątkiem samców zwierzyny płowej. Warunkiem uzyskania uprawnień do wykonywania polowania w podstawowym zakresie jest: 1) odbycie rocznego stażu w kole łowieckim lub ośrodku hodowli zwierzyny; 2) odbycie szkolenia przeprowadzonego przez Polski Związek Łowiecki; 3) złożenie, z wynikiem pozytywnym, egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Polski Związek Łowiecki. Z odbycia rocznego stażu zwolnieni są m. in.: 1) osoby posiadające wyższe lub średnie wykształcenie leśne; 2) osoby posiadające inne wyższe wykształcenie o specjalności łowieckiej; 3) strażnicy łowieccy pełniący swe funkcje przez okres nie krótszy niż 2 lata. Należy nadmienić, że polowanie może być także indywidualne. Do jego wykonywania jest wymagane, poza wymienionymi dokumentami, również pisemne upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego. Uprawnienia do wykonywania polowania wygasają, o ile zainteresowany w okresie 5 lat od ich nabycia nie uzyskał członkostwa Polskiego Związku Łowieckiego lub też po upływie 5 lat od ustania członkostwa w Polskim Związku Łowieckim.

Nasz Czytelnik powinien zatem zgłosić się do Polskiego Związku Łowieckiego, najlepiej do koła łowieckiego właściwego według jego miejsca zamieszkania. Tam uzyska szczegółowe informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!