Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniają nazwy ulic w Koszalinie. Sprawdź jakich

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Ulica Hanki Sawickiej wkrótce będzie nazywać się inaczej. Swoje nazwy zmienią też ulice Dąbrowszczaków, Franciszka Zubrzyckiego, Adolfa Warskiego.  Koszt  zmian tablic i wymalowanych nazw ma zamknąć się kwotą około 12 tys. zł. Zapłaci za to miasto.
Ulica Hanki Sawickiej wkrótce będzie nazywać się inaczej. Swoje nazwy zmienią też ulice Dąbrowszczaków, Franciszka Zubrzyckiego, Adolfa Warskiego. Koszt zmian tablic i wymalowanych nazw ma zamknąć się kwotą około 12 tys. zł. Zapłaci za to miasto.
W Koszalinie cztery ulice zmienią patronów. Ratusz chce, aby to sami mieszkańcy zaproponowali nowe nazwy. Co ważne, nie będzie rewolucji w dowodach osobistych.

Zmiany w nazwach to efekt ustawy dekomunizacyjnej o nazewnictwie w przestrzeni publicznej. Sejm przyjął ją w kwietniu tego roku, a jej przepisy zaczęły obowiązywać kilka dni temu. A to oznacza, że teraz samorządy będą miały rok na usunięcie „nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go”. Jeśli samorząd nie zmieni w ciągu roku dawniej nadanej nazwy, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.

Jak nazywały się ulice Koszalina w PRL-u? Sprawdź swoją pamięć!

Wojewoda wskazał na cztery ulice

- W Koszalinie nie przewidujemy takiego scenariusza, aby to wojewoda nadawał nazwy koszalińskim ulicom. Myślę, że bez przeszkód wspólnie z mieszkańcami sprawnie sami się z tym uporamy - mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina.

A uporać się trzeba będzie z nadaniem nowych nazw czterem ulicom. Taka ich liczba znalazła się w specjalnym piśmie, które niedawno dotarło do koszalińskiego magistratu z zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W piśmie tym wojewódzcy urzędnicy informują, że przy współpracy ze szczecińskim oddziałem IPN w Koszalinie wytypowano do zmiany cztery nazwy ulic: Franciszka Zubrzyckiego (stalinowski działacz komunistyczny, członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej), Hanki Sawickiej (pierwsza przewodnicząca komunistycznego Związku Walki Młodych), Adolfa Warskiego (działacz komunistyczny), Dąbrowszczaków (komuniści narodowości polskiej członkowie XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936 - 1939).

Konsultacje jak najszybciej

Jak słyszymy w ratuszu, władze Koszalina chcą, aby zmiana nazw odbyła się sprawnie i w miarę szybko, choć dziś urzędnicy nie są w stanie określić precyzyjnego terminu, kiedy to się stanie. - Mamy na to rok i na pewno do tego czasu się wyrobimy. Wcześniej jednak zostaną przeprowadzone społeczne konsultacje z koszalinianami mieszkającymi przy tych czterech ulicach. W tej chwili trwają prace nad opracowaniem formuły takich konsultacji - informuje Robert Grabowski. - Na pewno odbędą się one po kolei, najprawdopodobniej dojdzie do otwartych spotkań, ale nie wykluczamy też ankiety, którą roześlemy do mieszkańców. Niezależnie od formy będzie nam zależało na tym, aby to sami mieszkańcy, na przykład w drodze głosowania, wskazali nowe nazwy. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że dotychczasowe nazwy obowiązują już od kilku dekad i ludzie są do nich przywiązani. Dlatego chcemy, aby to właśnie sami mieszkańcy, w porozumieniu z ratuszem, wybrali nowe nazwy. O termie konsultacji wkrótce poinformujemy, nie będziemy z nimi zwlekać - zapowiada urzędnik.

Mieszkańcy w portfelu zmian nie odczują

Okazuje się, że koszt zmian nie będzie wielki. Wymiana tablic z nazwami czterech ulic i w niektórych przypadkach tych nazw wymalowanie zamknie się kwotą około 12 tysięcy. I - co ważne - zmiana nazw nie będzie zbytnio uciążliwa dla mieszkańców i praktycznie nic nie będzie ich kosztować. Jak głosi ustawa, zmiana nazwy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą całkowicie wolne od opłat. Koszty związane z wymianą dokumentów, a ponadto wydatki na zmianę tablic z nazwami ulic poniosą samorządy.

Stare nazwy, nowe nazwy

Pierwsza dekomunizacja ulic została w Koszalinie rozpoczęta w 1989 roku - jeszcze przed końcem PRL-u - i potrwała do 1992 roku

Wtedy to znikły m.in . takie ulice jak: Bolesław Bieruta (dziś - ul. Połczyńska), Feliksa Dzierżyńskiego (Konstytucji 3 Maja), Stalingradzka (Komisji Edukacji), Armii Czerwonej (Piłsudskiego), Plac Bojowników PPR (Rynek Staromiejski), Karola Świerczewskiego (Dworcowa), Juliana Marchlewskiego (Tytusa Chałubińskiego), Park im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (Park. im. Książąt Pomorskich). Druga fala zmian nastąpiła w latach 1996-1997. Wówczas Koszalin pożegnał się m.in. z takimi patronami jak Związku Walki Młodych (Jana Pawła II), Wandy Wasilewskiej (Leopolda Okulickiego), Pawła Findera (Heleny Modrzejewskiej), Marcelego Nowotki (Józefa Wybickiego), Alfreda Lampego (gen. Władysława Andersa), Władysława Gomułki (Targowa), Aleja Aleksandra Zawadzkiego (Aleja Monte Cassino), Władysława Kniewskiego (Melchiora Wańkowicza), Janka Krasickiego (Orląt Lwowskich), Fryderyka Engelsa (Romana Dmowskiego) Mariana Buczka (Sportowa), Karola Marksa (Eugeniusza Kwiatkowskiego). Ostania podobna zmiana została przeprowadzona w 2008 roku, gdy ulica Gwardii Ludowej została przemianowana na ulicę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kaski „orzechy”, charakterystyczne, wielkie  gogle, gokarty z silnikami  popularnych wówczas motocykli WFM i kibice siedzący na trawie - tak wyglądały przed laty wyścigi na torze kartingowym. To miejsce wygląda obecnie zupełnie inaczej,  zmieniły się  też sportowe realia. Ale jedno jest niezmienne: emocje.

W Koszalinie, którego już nie ma. Zobacz jak było [zdjęcia]

Zobacz także: Remont ulicy Połczyńskiej w Koszalinie. Konferencja

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!