Zła passsa Boeinga. Start Starlinera przełożony z powodu wycieku

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Starliner Boeinga ma być konkurencją dla statku Crew Dragon Space X
Starliner Boeinga ma być konkurencją dla statku Crew Dragon Space X NASA/Boeing/John Grant
Starliner Boeinga wciąż ma kłopoty. Historyczna próba startu załogowego statku kosmicznego tej firmy została ponownie przełożona. Tym razem z powodu wycieku helu.

Spis treści

Start Starlinera przełożony z powodu wycieku

Start załogowego statku kosmicznego Starliner Boeinga został przełożony co najmniej o tydzień. Wystrzelenie rakiety planowano na 17 maja, po wcześniejszych opóźnieniach, ale zespół Boeinga odkrył niewielki wyciek helu w w module uruchamiania silnika.

Świat będzie musiał poczekać co najmniej kolejny tydzień na długo oczekiwaną pierwszą załogową misję statku kosmicznego Starliner Boeinga.

Boeing i NASA pracują nad rozwiązaniami

„Zespoły ustalają datę startu nie wcześniejszą niż 16:43. EDT (czas wschodnioamerykański, 22:43 czasu polskiego – red.) we wtorek, 21 maja, aby zakończyć dodatkowe testy – napisano w komunikacie.

Zarówno Boeing, jak i NASA, opracowują testy i rozwiązania w sprawie wycieku. Firma stwierdziła, że przegląd danych pochodzących z próby startu, która miała miejsce 6 maja, nie wykazała żadnych innych problemów.

Astronauci NASA, którzy mają za zadanie załogę misji na tygodniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Suni Williams i Butch Wilmore, przeszli kwarantannę przed lotem, ale 10 maja wrócili do Houston, aby spędzić czas z rodzinami – oświadczył Boeing.

Kosmiczny wyścig Boeinga

Test lotu załogowego może być ostatnim kamieniem milowym dla Boeinga, zanim NASA wprowadzi Starlinera do operacji w ramach programu Commercial Crew. Ma on na celu „bezpieczny, niezawodny i ekonomicznie wydajny transport ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ze Stanów Zjednoczonych”. Jak informuje agencja program komercyjnych lotów jest realizowany w oparciu o współpracę z sektorem prywatnym.

Boeing zaprojektował Starlinera, aby konkurował z kapsułą Crew Dragon firmy SpaceX. Jednak problemy w pracach rozwojowych i testach opóźniły Boeinga w wyścigu lotów komercyjnych, a Space X stał się głównym dostawcą usług transportowych dla astronautów agencji kosmicznej.

Planowany lot Starlinera

Jeśli start dojdzie do skutku Starliner zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Atlas V. Tam oderwie się od rakiety nośnej i już na własnych silnikach dotrze do stacji kosmicznej. Prawdopodobnie zajmie to ponad 24 godziny.

Williams i Wilmore spędzą około tygodnia na pokładzie orbitującego laboratorium, dołączając do siedmiu astronautów i kosmonautów znajdujących się już na pokładzie stacji, podczas gdy Starliner pozostanie zadokowany na zewnątrz.

Następnie obaj wrócą do domu na pokładzie tej samej kapsuły Starliner, która ma wylądować na spadochronie w jednym z kilku wyznaczonych miejsc w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl