Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O cebuli - prawie wszystko

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Dorodne cebule, przeznaczone do jedzenia, możemy zbierać już teraz. Jeśli zamierzamy je przechowywać, muszą być dobrze dojrzałe.
Dorodne cebule, przeznaczone do jedzenia, możemy zbierać już teraz. Jeśli zamierzamy je przechowywać, muszą być dobrze dojrzałe. Irena Boguszewska
Cebula zawiera enzym, który po zmieszaniu z jej aminokwasami przekształca się w substancję podrażniającą śluzówkę oczu. Dlatego też przy krojeniu cebuli płaczemy.

Cebula to roślina należąca do rodziny czosnkowatych. Pochodzi najprawdopodobniej z Iranu i Pakistanu. W Polsce jest spożywana od czternastego wieku.

Płytkie korzenie
Cebula jest rośliną klimatu umiarkowanego, dobrze więc czuje się w Polsce. Najwyższy plon uzyskuje się na glebach zasobnych w próchnicę, luźnych i pulchnych, a jednocześnie przepuszczalnych. Nie udaje się na gruntach podmokłych i kwaśnych. Powinna być uprawiana w drugim roku po nawożeniu obornikiem i nie częściej niż co 3-4 lata na tym samym stanowisku.

Ze względu na płytki system korzeniowy roślina wrażliwa jest na niedobór wody, gdyż może czerpać ją oraz rozpuszczone w niej składniki pokarmowe tylko z wierzchniej warstwy gleby. Plony zależą w dużej mierze od właściwości fizycznych gleby.
Cebula jest czuła na brak w glebie składników pokarmowych. Gdy brakuje azotu, słabo rośnie i żółknie. Przy braku fosforu rośnie powoli, a kiedy brakuje potasu, brązowieją wierzchołki szczypioru.

Ważna temperatura i światło
Wzrost i rozwój rośliny zależą w dużej mierze od temperatury i długości dnia. Wczesna, ale chłodna i deszczowa wiosna sprzyja wschodom oraz rozwojowi korzeni i liści. W okresie, gdy tworzą się i rosną cebule, wymagana jest wyższa temperatura i dłuższy dzień oraz trochę opadów.

W razie suszy musimy podlewać rośliny do czasu załamywania się szczypioru. Pod koniec wegetacji powinno być ciepło i sucho, aby cebula mogła dobrze się dosuszyć.

Na szczypior i na cebulę

Kiedy zbiera się cebulę? "Na szczypior" wyrywamy ją z ziemi wtedy, gdy jest on dobrze wyrośnięty. "Na cebulę", do spożycia przed zimą, zbieramy, kiedy zupełnie dojrzeje, czyli gdy załamie się szczypior, nie później niż wówczas, kiedy ok. połowa roślin załamała szczypior i wytworzyła 2-3 łuski okrywające.

Zebrane zbyt wcześnie wytwarzają grubą i matową łuskę, a zbyt późno - mają łuskę kruchą, która łatwo odpada.

Cebula zebrana, kiedy jeszcze nie jest całkiem dojrzała, ma po dosuszeniu mocniejsze i lepiej przylegające łuski, rzadziej wypuszcza szczypior i nie gnije podczas przechowania. Po częściowym dosuszeniu na polu można umieścić ją w przewiewnych skrzynkach. Gdy doschnie, odcina się jej szczypior na wysokości około 4 cm. Im później się to zrobi, tym lepszą będzie mieć łuskę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!