Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane bramy miejskie w Sławnie. Rozmawiamy z Janem Sroką [WIDEO]

Wojciech Kulig
W bramach miejskich w Sławnie były kiedyś m.in. strzelnice i mieszkania.

Bramy miejskie w Sławnie są z całą pewnością znakiem rozpoznawczym Sławna. Widziane są z wielu miejsc. Znalazły swoje miejsce także w logo dotyczącym jubileuszu 700-lecia Sławna.
To zabytki są nieodłącznie związane z historią miasta od samego początku istnienia.

Jak się okazuje szczątkowe badania bram przeprowadzone zostały dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas w mieście wymieniano sieć kanalizacyjną. - Pierwszy zapis o murach miejskich Sławna pochodzi z 1400 roku. Mówi on o pewnym wydarzeniu, które miało miejsce „w obrębie murów Sławna”. Skoro były wtedy mury, to musiały także stać już bramy, chociaż pierwsze znane nam wzmianki o bramach miejskich pochodzą z połowy XV wieku - o Bramie Koszalińskiej z 1453 roku, a o Bramie Słupskiej z 1458 roku.

- Wspominają one o pewnych wydarzeniach, które miały miejsce w rejonie tych obiektów. Na ich podstawie trudno wywnioskować, w jakim stanie wtedy bramy się znajdowały, a w wielu popularnych opracowaniach daty te błędnie są uważane za rok powstania obiektów - informuje Jan Sroka, wiceprezes fundacji Dziedzictwo.

Co ciekawe miasto posiadało trzy bramy. Do dziś możemy oglądać jedynie dwie z nich, czyli Koszalińską i Słupską. Stoją one w miejscu dawnego głównego szlaku komunikacyjnego. Najważniejszą informacją jest to, że dziś są jedyną pozostałością obwarowań miejskich Sławna.

- Założone na planie zbliżonym do kwadratu, pięciokondygnacyjne, przykryte są obecnie dachami czterospadowymi. W dolnych kondygnacjach bram znajdują się ostrołukowe przejazdy bramne. Cztery górne kondygnacje rozczłonkowane są smukłymi blendami. W elewacjach bram występują strzelnice, przerobione z czasem na otwory okienne. Część oryginalnych strzelnic zachowała się na czwartej kondygnacji Bramy Koszalińskiej - są one zamurowane i widoczne jedynie z wnętrza - opisuje nam Jan Sroka.

Brama Łąkowa, która była trzecią bramą w Sławnie znajdowała się w zachodniej części miasta i prowadziła na pastwiska miejskie. Z zapisków wiadomo, że istniała jeszcze w 1784 roku, a później została zburzona.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!