Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia z logopedą mogą przenieść się do sieci

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Czas społecznej izolacji, zamkniętych szkół i placówek terapeutycznych, oznacza jednocześnie ograniczenia w dostępie do dodatkowych zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zajęć, w których bardzo ważna jest ciągłość ich prowadzenia. Fundacja Morela SBC udostępniła platformę internetową, dedykowaną zdalnym zajęciom logopedycznym.

- Początkowo naszymi działaniami zostało objęte miasto Poznań. Po artykule, który ukazał się w „Głosie Wielkopolskim” akcja objęła również swym zasięgiem województwo wielkopolskie – mówi logopeda Karolina Lik-Kułacz. Po informacjach w mediach społecznościowych efekt był… lawinowy. W czasie czterech tygodni trwania akcji #zdalnaszkoła przystąpiło do niej 155 logopedów i 58 podmiotów zatrudniających logopedów z całego kraju. Przez ten czas przeprowadzonych zostało około 1300 zdalnych zajęć logopedycznych z blisko 730 dziećmi.

Na czym dokładnie polega projekt i komu jest dedykowany? - Na czas społecznej kwarantanny, kiedy zamknięte są placówki oświatowe, a tym samym bardzo ograniczony został dostęp do zajęć logopedycznych, Fundacja Morela SBC wspierająca działania edukacyjne, zorganizowała wspólnie z portalem Dobry Rodzic akcję #zdalnaszkoła. Nieodpłatnie udostępniliśmy platformę internetową, która dedykowana jest zdalnym zajęciom logopedycznym – wyjaśnia Karolina Lik-Kułacz.

Akcja potrwa tak długo jak zamknięte będą placówki zatrudniające logopedów. Rodzic, aby skorzystać z zajęć, powinien zwrócić się do logopedy bądź dyrektora placówki z wnioskiem o przyłączenie się do akcji #zdalnaszkoła. To logopeda zakłada dziecku profil na portalu i wspólnie, bez żadnych opłat z niego korzystają. Gdy społeczna kwarantanna się skończy, platforma w tym wymiarze przestanie być aktywna.

Jakie zajęcia proponuje Fundacja Morela? Ćwiczenia na portalu wykorzystują elementy zabawy, która jest pretekstem do pracy nad poprawną wymową głoski. Dziecko i logopeda są połączeni poprzez komunikację wideo. - Moduł ćwiczeń jest zaprojektowany z udziałem dzieci. To one wskazały, jakie elementy są dla nich „Super!”. Tak powstała postać pingwina Mimapi i jego historia, interaktywny kosmos - wirtualny świat, który przemierza główny bohater oraz wiele innych elementów, wykorzystanych na portalu – informują członkowie zespołu Morela SBC i Dobry Rodzic . - Zajęcia na portalu wzmacniają u dzieci motywacje do pracy m.in. poprzez: wielopoziomowy system nagród – od prostych animowanych fajerwerków, poprzez zbieranie wirtualnych śnieżek do wykorzystania w trakcie zabawy z pingwinem, do zestawów ubrań i czapeczek, w które można ubrać pingwina i… logopedę!, ale też prezentowanie dziecku postępu terapii – odkrywanie kolejnych planet, zbieranie kryształów mocy.

Portal zdalnaszkola.dobryrodzic.eu jest dostępny z dowolnego miejsca przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy przeciętny komputer z kamera i mikrofonem, przeglądarka Chrome oraz dostęp do Internetu.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo