MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadebiutują na ekranie. Rozpoczyna się 33. Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Joanna Krężelewska
Festiwal Młodzi i Film to miejsce żywiołowej dyskusji, poświęconej kondycji młodego kina. Istotnym jego punktem są rozmowy "Szczerość za szczerość", które towarzyszą Festiwalowi od samego początku jego istnienia, a odbywają się po każdej projekcji filmów konkursowych. Fot. Radek Koleśnik ​
Festiwal Młodzi i Film to miejsce żywiołowej dyskusji, poświęconej kondycji młodego kina. Istotnym jego punktem są rozmowy "Szczerość za szczerość", które towarzyszą Festiwalowi od samego początku jego istnienia, a odbywają się po każdej projekcji filmów konkursowych. Fot. Radek Koleśnik ​
Dziś rozpoczyna się 33. Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Do soboty Koszalin odwiedzą m.in. Jakub Gierszał, Katarzyna Maciąg, Małgorzata Pieczyńska, Bożena Dykiel.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" wpisał się już na stałe na mapę filmowych festiwali Polski - jako jedyny skupia się na najnowszych dokonaniach debiutujących reżyserów. Jego historia sięga roku 1973, kiedy to Polską - jeszcze ludową - rządził Edward Gierek. Wówczas w Koszalinie na Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych "Młodzież na ekranie" swoje pierwsze filmy prezentowali: Krzysztof Zanussi (Wielki Jantar 73' za film "Iluminacja"), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar 76' za "Personel"), Agnieszka Holland (Wielki Jantar 79' za "Aktorów Prowincjonalnych"). W latach 70-tych gośćmi Festiwalu były również takie gwiazdy ekranu jak Jerzy Stuhr i Grażyna Szapołowska.

W roku 1989 przegląd został zawieszony na dziesięć lat. W 2007 roku zmieniła się zaś jego formuła - na Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" składają się dwa konkursy polskich filmów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Swoje pierwsze filmy w ostatnich latach pokazywali w Koszalinie Xawery Żuławski, Łukasz Palkowski, Katarzyna Rosłaniec i Tomasz Wasilewski. Które z nazwisk tegorocznych debiutantów wkrótce będzie doskonale w świecie kina znane? Warto oglądać filmy i samemu typować.

- W tym roku do selekcji konkursowej zgłoszono około 200 filmów - poinformował Janusz Kijowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Szczególnie warte uwagi są filmy krótkometrażowe, zrobione z pasją, pomysłem, odwagą. Są panoramą naszej współczesności, pokazując czasem naszą przaśność, czasem wykluczenie grup społecznych, czasem antyeuropejskość. Są obrazem tego, co nas boli.

Na ostatecznej liście filmów zakwalifikowanych do tegorocznego Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych znalazło się 10 filmów. W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zobaczymy aż 60 produkcji: 29 fabuł, 19 dokumentów i 12 animacji (kino Kryterium, powtórki w Alternatywie).
Filmy krótkometrażowe oceni jury: Greg Zgliński, Julka Kolberger, Izabela Plucińska, Jan Holoubek i Mikołaj Łoziński. Filmy pełnometrażowe, które walczyć będą o główną nagrodę - Wielkiego Jantara dla debiutu - ocenią Marcin Wrona, Kasia Klimkiewicz, Gabriela Muskała, Piotr Lenar i Janusz Rudnicki.

Gościem honorowym MiF-u będzie Wojciech Marczewski, reżyser m.in. "Ucieczki z kina Wolność" czy filmu "Dreszcze". Cztery jego produkcje będzie można zobaczyć podczas pokazów specjalnych, a samego mistrza spotkać na warszatach... - ... które szczególnie polecam. Oglądając filmy Marczewskiego mam gorzką refleksję - jego obrazy, tworzone w niefajnym okresie PRL-u, odznaczają się niebywałą wolnością twórczą, której dziś wielu artystom brakuje - mówi Janusz Kijowski.

Dziś na godz. 19 w kinie Kryterium zaplanowano galę otwarcia MiF-u. Dla publiczności zaśpiewa Karolina Czarnecka, która podbiła internet piosenką "Hera, koka, hasz, LSD". Zaśpiewała ją na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Będzie tez można zobaczyć film "Z punku widzenia nocnych..." - artystyczny zapis przebiegu ubiegłorocznego festiwali. To autorski dokument Jakuba Pączka. O godz. 20.30 rozpocznie się głośna "Miłość" w reżyserii Filipa Dzierżawskiego. To historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie. Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała.

A kolejne dni? MiF to cykl spotkań z aktorami - w tym roku na słynnej kanapie w Teatrze Variete Muza, klubie festiwalowym, zasiądą Janusz Chabior w duecie z Karoliną Czarnecką, Katarzyna Maciąg, Jakub Gierszał i Łukasza Simlat. Festiwal to również prężnie działająca scena muzyczna. W tym roku wystąpią: sekstet z Monachium Hi-Fly Orchestra, Waglewski Fisz Emade, Marika oraz Super Girl and Romantic Boys. Wszystkie koncerty odbędą się w Klubie Festiwalowym w Teatrze Variete Muza o godzinie 22. Wstęp bezpłatny - podobnie jak na wszystkie seanse i imprezy towarzyszące.

Organizatorem Festiwalu "Młodzi i Film" jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!