Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli rozpoznasz przestępcę, zawiadom zachodniopomorską policję

Marzena Sutryk [email protected]
Bogusław Kabłasz z Koszalina, to jeden z najbardziej groźnych przestępców poszukiwanych przez KWP Szczecin; jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która włamywała się do niemieckich jubilerów oraz kradła samochody w Niemczech.
Bogusław Kabłasz z Koszalina, to jeden z najbardziej groźnych przestępców poszukiwanych przez KWP Szczecin; jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która włamywała się do niemieckich jubilerów oraz kradła samochody w Niemczech. Fot. KWP Szczecin
Na liście Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie jest około 800 poszukiwanych, i to za różne "przewinienia", począwszy od wykroczeń, a skończywszy na "grubych" rybach, podejrzanych np. o działanie w gangu.

Jak trafić na listę poszukiwanych? - Są trzy - nazwijmy to - sposoby - mówi - mówi Przemysław Kimon, który zajmuje się poszukiwaniami w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Raz, gdy policja wszczyna poszukiwania do ustalenia miejsca pobytu danej osoby, do drobnych przestępstw albo wykroczeń. Kolejny - gdy trwa postępowanie karne i dana osoba jest wskazywana jako podejrzewana i jeżeli nie zjawia się na wezwania, wówczas rolą policji jest jej znalezienie. I trzeci - gdy sąd wydaje nakaz doprowadzenia kogoś do aresztu lub zakładu karnego, bo delikwent odpowiadał z wolnej stopy i nie było go na ogłoszeniu wyroku.
W każdej komendzie działają tzw. zespoły poszukiwań celowych, które zajmują się poszukiwaniami przestępców. Jej członkowie to funkcjonariusze, którzy nieraz latami zbierają informacje na temat konkretnych osób. - Ich robota nie polega na siedzeniu za biurkiem, ale na kontaktach w terenie, w miejscu zamieszkania poszukiwanego, to też współpraca z dzielnicowymi, ale też z komórką do współpracy międzynarodowej, by móc szukać przestępców poza granicami Polski. Oni też przejmują sprawy o ciężkim wymiarze - zajmują się poszukiwanymi za zabójstwa, rozboje, działalność w grupach przestępczych - wyjaśnia Przemysław Kimon.
Poszukiwania trwają tak długo, aż delikwent zostanie zatrzymany albo sprawa ulegnie przedawnieniu; do tego czasu twarz poszukiwanego (na co konieczna jest zgoda prokuratury) widnieje w wykazie na stronie internetowej policji, przy tym jej dane, rysopis.
Ci "najgrubsi" i najdłużej poszukiwani trafiają na Top Listy, które są tworzone w komendach wojewódzkich.
- To lista nazwisk wraz z wizerunkami przestępców, którzy maja na swoim koncie sprawy o wysokim ciężarze gatunkowym - napady, rozboje, handel narkotyków, przemyt - mówi Przemysław Kimon.
Jutro napiszemy o sprawie poszukiwanego za zabójstwo mieszkańca Koszalina, który wpadł poza granicami Polski. d
Telefony
Każdy, kto może pomóc w ustaleniu pobytu osoby poszukiwanej, może telefonować do KWP

Szczecin 0-91 82 11 762, 82 11 775;
bezpłatny telefon zaufania 0 800 156 032 albo 997, 112;
mail:[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!