Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Podpowiadamy jak poprawnie wypełnić druk PIT/0, by...

Podpowiadamy jak poprawnie wypełnić druk PIT/0, by skorzystać z ulgi na dziecko

IRENA BOGUSZEWSKA irena.boguszewska@gk24.pl

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Podpowiadamy jak poprawnie wypełnić druk PIT/0, by skorzystać z ulgi na dziecko
- W tym roku możemy sobie odliczyć od podatku za rok ubiegły 1173,70 zł za każde dziecko. By skorzystać z ulgi, należy wypełnić załącznik PIT/O. Jednak formularz zawiera rubryki, których nie należy wypełniać. Ten, kto to zrobi, może być zmuszony - w najlepszym przypadku - składać korektę PIT-u, a w najgorszym - straci pieniądze.
Podpowiadamy jak poprawnie wypełnić druk PIT/0, by skorzystać z ulgi na dziecko

Nie wiesz? Pytaj!

Nie wiesz? Pytaj!


Masz pytanie dotyczące podatków? Napisz maila na adres akcja@gk24.pl Twoje pytanie zadamy ekspertom, a ich odpowiedz zamieścimy na naszych łamach.
Jak co roku planujemy też dyżur podatkowy - już 16 marca specjaliści będą w redakcji odpowiadać na wasze pytania.O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Ministerstwo Finansów w Warszawie.
Magdalena Koboz, rzecznik prasowy tego ministerstwa, twierdzi, że podatnicy, którzy są uprawnieni do skorzystania z ulgi na dzieci i składają wraz z zeznaniem podatkowym za 2008 roku załącznik PIT/O, nie mają obowiązku wypełniania części E tego druku. Informacja taka widnieje zarówno na formularzu, jak i na stronie siódmej w broszurze informacyjnej do tego załącznika.

- Jeżeli jednak podatnik nie zwróci uwagi na wyjaśnienia i wypełni część E formularza (przeznaczoną do rozliczenia ulgi prorodzinnej na nowych obowiązujących począwszy od 2009 roku, zasadach) nie będzie wzywany do urzędu skarbowego, gdyż nie jest to błąd wymagający korekty - mówi Magdalena Koboz. - Jeżeli zastosuje do rozliczenia za 2008 rok nowe zasady (tj. zastosuje miesięczną konstrukcję ulgi prorodzinnej) nie straci prawa do ulgi w wysokości obowiązującej dla rozliczenia za 2008 r. Błąd ten będzie mógł naprawić poprzez złożenie korekty zeznania podatkowego. Czynności tej można dokonać w każdym czasie, aż do chwili przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok.

Określając wzory formularzy Minister Finansów bierze pod uwagę przede wszystkim obowiązujące przepisy podatkowe, ale również stara się, aby były uniwersalne i mogły służyć podatnikom przez kilka lat.

Termin ukazania się nowych wzorów zeznań był bardzo ważny dla określonej grupy podatników. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na osobach, które nie mieszkają w Polsce, ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego osoba, która nie jest rezydentem Polski, a w styczniu lub lutym opuściła kraj, jest zobligowana do złożenia przed tym dniem nie tylko zeznania podatkowego za rok 2008, ale również za rok 2009.

Biorąc powyższe pod uwagę zdecydowano się na określenie takiej konstrukcji zeznań podatkowych i ich załączników, które umożliwiałyby prawidłowe obliczenie zobowiązania podatkowego za rok 2008 i kolejne (uwzględniające zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy).

Resort finansów ocenił, że tego rodzaju rozwiązanie będzie korzystne, bowiem pozwala na efektywne wykorzystanie nakładu formularzy podatkowych, wywiązanie się podatników rozliczających swoje dochody w trakcie i za 2009 rok z ciążących na nich obowiązków, a także na zapoznanie się podatników z nowymi wymogami w zakresie korzystania z ulgi na dzieci z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (2)

Wszystkie komentarze (2) forum.gk24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo