Trofeum ministra Szyszki pod lupą prokuratury

  Trofeum ministra Szyszki pod lupą prokuratury

  Joanna Boroń

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Czy minister Jan Szyszko będzie mieć kłopoty? Bardzo możliwe. Wałecka prokuratura dostała zawiadomienie, że w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie (powiat wałecki), należących do Jana Szyszki, "zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową". Na to samo trofeum w marcu tego roku zwracali uwagę prawicowi dziennikarze, którzy odwiedzali ministra w Tucznie.
  Problem polega na tym, że od 1995 roku rysie, jako bardzo rzadki gatunek, objęte są ścisłą ochroną na całym terenie Polski. Na posiadanie takiego trofeum trzeba mieć pozwolenie.Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127a, ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody, mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody.


  Za takie przewinieni spotkać może szefa resorty środowiska surowa kara. Zgodnie z przepisami 'Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".


  Popularne na gk24:
  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj także

   Komentarze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama