MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki testów gimnazjalnych: Groźna matematyka

Sylwia Zarzycka [email protected] Współpraca (ima, r)
Nie wyrzucać zeszytów i notatek z młodszych klas, bo przy powtórkach bardzo się przydają. I nie zabierać się za naukę w ostatniej chwili - takie rady mają dla przyszłych zdających Talita Jarzęcka, Hubert Miarka i Manuela Kozłowska (na pierwszym planie od lewej) uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przy ZPSM w Koszalinie.
Nie wyrzucać zeszytów i notatek z młodszych klas, bo przy powtórkach bardzo się przydają. I nie zabierać się za naukę w ostatniej chwili - takie rady mają dla przyszłych zdających Talita Jarzęcka, Hubert Miarka i Manuela Kozłowska (na pierwszym planie od lewej) uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przy ZPSM w Koszalinie. Radosław Brzostek
Znane są wyniki tegorocznych testów gimnazjalnych. W naszym regionie najlepiej napisali go uczniowie z koszalińskich szkół. Tradycyjnie wszędzie najgorzej wypadła matematyka.

Wyniki z poszczególnych części egzaminu (bez języków obcych)

Wyniki z poszczególnych części egzaminu (bez języków obcych)

Historia i wos
Okręg - 56,17; województwo - 55,36; powiat białogardzki - 52,65; powiat drawski - 52,36; powiat kołobrzeski - 55,39; powiat koszaliński - 52,88; miasto Koszalin - 60,50; powiat sławieński - 53,18; powiat szczecinecki - 53,15; powiat świdwiński - 55,19.

Język polski
Okręg - 59,45; województwo - 58,06; powiat białogardzki - 51,52; powiat drawski - 53,80; powiat kołobrzeski - 58,55; powiat koszaliński - 54,27; miasto Koszalin - 63,64; powiat sławieński - 55,88; powiat szczecinecki - 56,39; powiat świdwiński - 54,79.

Przedmioty przyrodnicze
Okręg - 57,59; województwo - 56,17; powiat białogardzki - 52,57; powiat drawski - 54,26; powiat kołobrzeski - 56,49; powiat koszaliński - 53,45; miasto Koszalin - 60,36; powiat sławieński - 54,86; powiat szczecinecki - 55,00; powiat świdwiński - 55,91.

Matematyka
Okręg - 46,64; województwo - 44,75; powiat białogardzki - 37,49; powiat drawski - 41,19; powiat kołobrzeski - 44,53; powiat koszaliński - 39,22; miasto Koszalin - 51,76; powiat sławieński - 41,17; powiat szczecinecki - 44,47; powiat świdwiński - 45,35.

Testy gimnazjalne, które piszą uczniowie trzecich klas gimnazjów, są zarówno dla szkół jak i dla uczniów bardzo ważne. Ich wyniki są jednym z ważnych elementów przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Od dwóch lat są bardzo szczegółowe, podzielone na sześć części. Swoim zakresem obejmują wiedzę z języka polskiego, poprzez historię, wiedzę o społeczeństwie, przedmioty przyrodnicze i język obcy. Testy, tak jak matura, oceniane są procentowo.

Na ich wyniki uczniowie z niecierpliwością czekali dwa miesiące. Właśnie ogłosiła je Centralna Komisja Egzaminacyjna. W naszym regionie wiele szkół nie osiągnęło średnich krajowych wyników. Patrząc na średnie wyniki powiatów, szczególny powód do niepokoju powinny mieć szkoły w powiecie białogardzkim. Powody do zadowolenia mogą za to mieć uczniowie i nauczyciele większości koszaliński gimnazjów. W ich wypadku średnia z testów jest wyższa od średniej całego województwa zachodniopomorskiego i naszego okręgu obejmującego Zachodniopomorskie, Lubuskie i Wielkopolskie.

Spośród szkół prowadzonych przez miasto Koszalin pogratulować sobie mogą m.in. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 11, którzy świetnie poradzili sobie z językiem polskim, historią i wos-em. Za to z wyników w części matematycznej i przyrodniczej dumni mogą uczniowie gimnazjum sportowego. Tradycyjnie bardzo dobrze wyniki osiągnęli uczniowie z gimnazjum katolickiego, społecznego gimnazjum "Nasza Szkoła" i gimnazjum w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

Młodzi muzycy bardzo dobrze (średnia 89,30%) napisali test podstawowy z języka angielskiego i równie dobrze poradzili sobie z niemieckim.

- Myślę, że ich bardzo dobre przygotowanie wynika z typu szkoły. Oni po prostu mają więcej zajęć niż ich rówieśnicy w innych szkołach i mają nawyk systematycznej pracy - mówi Teresa Ogierman, nauczyciel języka angielskiego w koszalińskiej szkole muzycznej, która przygotowywała gimnazjalistów do egzaminu. - My ustawiamy im poprzeczkę wysoko, ale nie na tyle, by nie mogli tym wymaganiom sprostać - dodaje.

O tym, że końcowy dobry wynik, to efekt kilkuletniej ciężkiej pracy, są przekonane Mieczysława Cymerys, polonistka w tej samej szkole i Małgorzata Piórkowska, wychowawczyni trzeciej klasy gimnazjum "muzycznego". - Do tego egzaminu przygotowujemy ich już od pierwszej klasy. Piszą próbne testy kompetencji w ciągu całego roku szkolnego. Prace roczne i domowe konstruowane są w ten sposób, by ćwiczyć różne formy wypowiedzi. W trzeciej klasie cofamy się i sięgamy do materiału już omówionego. I cały czas ćwiczymy styl i ortografię - mówi Mieczysława Cymerys.

W powiecie koszalińskim szkoły osiągnęły słabsze wyniki niż w samym Koszalinie. Bardzo słabo wypadł tutaj egzamin z matematyki, średnia wszystkich szkół w powiecie to zaledwie 39,22%. Niższa jest tylko w powiecie białogardzkim (37,49%). Zdecydowanie lepiej gimnazjaliści z tego regionu poradzili sobie z językiem polskim. Wiele szkół, m.in. gimnazjum w Dąbrowie, Biesiekierzu czy Mścicach może pochwalić się ponad 60-procentowym wynikiem. Uczniowie z Biesiekierza, Dąbrowy i Świeszyna uzyskali też wyższy niż średnie krajowe czy wojewódzkie wyniki z części przyrodniczej.

W powiecie kołobrzeskim dobrze wypadły dwa duże kołobrzeskie gimnazja nr 1 i 3. Powody do zadowolenia są również w Społecznym Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, działającym w ramach Zespołu Szkół Społecznych im. Z. Herberta. - Język polski i historia prawie 70%, język angielski 85%, matematyka i przedmioty przyrodnicze ponad 61% - wylicza Jolanta Chmara, dyrektor szkoły.

W powiecie szczecineckim cieszą się w Zespole Szkół Społecznych. - Z wyników egzaminów jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni, są wyraźnie wyższe od średniej w powiecie i mieście - mówi Agnieszka Romanowska, wicedyrektor szkoły.

Na koniec warto pochwalić publiczne gimnazjum w Lekowie w powiecie świdwińskim. Siedemnastu uczniów tej szkoły znacznie podwyższyło średnią całego powiatu, osiągając wyniki, których nie powstydziłoby się żadne wielkomiejskie gimnazjum, choćby ponad 70% z egzaminu z historii i wos-u, czy ponad 63% z matematyki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!