Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Dobrze czytają, gorzej rozumują [wideo]

Sylwia Zarzycka
Asia Banatkiewicz, Wiktoria Budzyńska i Waldek Szyliński z SP nr 5 w Koszalinie są ze swoich wyników bardzo zadowoleni.
Asia Banatkiewicz, Wiktoria Budzyńska i Waldek Szyliński z SP nr 5 w Koszalinie są ze swoich wyników bardzo zadowoleni. Radosław Brzostek
Szóstoklasiści poznali już wyniki sprawdzianu. W naszym regionie są one wyższe niż w zeszłym roku.

średnia krajowa sprawdzianu to 25,82
średnia okręgu - 25,16
średnia wojewóddztwa 24,92

Dla porównania w zeszłym roku średnia krajowa wyniosła, 24,03, średnia okręgu 23,36, średnia województwa 22,98.

W naszym regionie najlepszą średnią, lepszą niż koszalińskie szkoły, które zawsze w wynikach sprawdzianu prowadziły, wypracowali uczniowie z podstawówek na terenie gminy Mielno, czyli SP w Mielnie oraz szkoła w Sarbinowie uzyskując świetny wynik 27,79 punkta (na 40 możliwych).

- Bardzo sie z takiego wyniku cieszymy.Tym bardziej, że osiągnęły go dzieci z licznej, bo 27 osobowej klasy. Pokazuje on, że nasze metody pracy się sprawdzają - mówi Ewa Jabłońska, dyrektor Zespołu Szkół w Mielnie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. L. Teligi.

W Mielnie dzieci w szóstej klasie mają dodatkowe zajęcia, piszą comiesięczne testy, które uczą ich m. in. gospodarowania czasem. - Powtarzamy im, że warto rozwiązywać zadania otwarte, bo można otrzymać z nich sporo punktów, nawet, gdy wynik jest nieprawidłowy, ale prawidłowy był sposób rozwiązywania zadania - mówi dyrektor i dodaje, że ten doskonał wynik to także efekt dobrej współpracy z rodzicami uczniów.

Uczniowie koszalińskich szkół miejskich wypracowały średnią 26,49 punkta. Bardzo dobrze sprawdzian napisali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, w Zespole Szkół nr 13, uzyskując średnio 27,47 punktu. - To owoc ciężkiej pracy z dziećmi, ale także wysiłku samych uczniow i ich rodziców. Co ważne, uczniowie tak samo radzili sobie z częścią polonistyczną, jak i matematyczną - mówi Monika Gawin, nauczycielka matematyki w SP5. - Patrząc na wyniki z poszczególnych poleceń, widać, że najwięcej błędów było w zadaniu z wagami polagającym na sprawdzeniu logicznego rozumowania.

O tym, że aby na sprawdzianie odnieść sukces, najpierw potrzeba solidnie popracować, przekonują uczniowie "piątki" - Nauka i ćwiczenia są najwżniejsze - nie ma wątpliwości Wiktoria Budzyńska, która uzyskała 37 punktów. Asia Banatkiewicz, która uzyskała 32 punkty, wspomina, że do pracy zmotywował ją słaby wyniki sprawdzianu próbnego. - Po nim przyłożyłam się do nauki. Tam samo jak Waldek Szyliński, który z właściwego sprawdzianu uzyskał 35 punktów, a z próbnego aż o 12 mniej. - Wziąłem się do roboty, bo sam z siebie nie byłem zadowolony. Z domu m. in. rozwiązywałem zadania z olimpiad z języka polskiego i matematyki i przyniosło to dobry skutek - mówi.

Przypomnijmy, sprawdzian szóstoklasistów uczniowie pisali 1 kwietnia. Jest to jeden z obowiązkowych egzaminów zewnętrzynych. Jego wynik, nie wpływa na to, czy uczeń skończy szkołę podstawową, jednak każdy kto chce przejść do gimnazjum musi go napisać.

Z analizy poszczegónych zadań sparwdzianu, której dokonali pracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu wynika, że uczniom nie spawiały problemów zadania polegające na sprawdzeniu umiejętności czytania i korzystania z informacji. Trudniejsze okazały się zadania polagające na tworzeniu samodzielnych wypowiedzi pisemnych oraz na rozumowaniu.

Wyniki szkół w poszczególnych powiatach

pow. białogardzki 22,24
pow. drawski 23,95
pow. koszaliński 23,64
pow. sławieński 23,71
pow. szczecinecki 24,25 (miasto Szczecinek 26,87)
pow. kołobrzeski 24,37
pow. świdwiński 23,59
Miasto Koszalin 26,49

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!