Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur w Koszalinie. Przez matematykę na minusie [wideo]

Sylwia Zarzycka
Tegoroczni maturzyści, w tym z I LO w Koszalinie, odebrali swoje maturalne świadectwa i poznali wyniki.
Tegoroczni maturzyści, w tym z I LO w Koszalinie, odebrali swoje maturalne świadectwa i poznali wyniki. Radosław Brzostek
Matematyka poczyniła spustoszenie wśród tegorocznych maturzystów w Koszalinie. Egzaminu nie zdała co trzecia osoba!

W województwie zachodniopomorskim, które na tle kraju wypadło najsłabiej wyniki są jeszcze gorsze. Maturę oblało 33 procent zdających! Takich fatalnych wyników nie było od lat.

- Niestety, trzy osoby nie zdały u nas matematyki. W sierpniu będą mogli pisać poprawkę - mówi Rafał Janus, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Dubois w Koszalinie.

A w tej szkole od wielu lat maturalna zdawalność wynosiła 100 procent.

Violetta Braktowska, dyrektor VI LO w Koszalinie przyznaje, że tegorocznymi wynikami jest przygnębiona. W tej szkole na 78 zdających z maturalnymi egzaminami nie poradziły sobie 33 osoby, w tym aż 27 pokonała matematyka. W II LO w Koszalinie im. W. Broniewskiego matury, ale tym razem z języka polskiego, nie zdała jedna osoba. W regionie są szkoły, zwykle małe, prywatne licea, w ktorych zdawalnośc wynosiła zaledwie kilka procent.

Fatalne wyniki z matematyki na maturze, tylko potwierdzają obawy zasygnalizowane podczas publikacji wyników egzaminów gimnazjalnych. Tam z kolei średni wynik z matematyki w kraju, podany w procentach wynosi zaledwie 47 proc., a to oznacza, że statystyczny uczeń nie poradził sobie nawet z połową zadań. Z nauczaniem matematyki jest więc spory problem.

- Trzeba się temu przyjrzeć - mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceminister oświaty. - Jednak jest to zadanie skierowane bardziej do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (instytucja, która przygotowuje egzaminy zewnętrzne - dop. red). Dodaje, że za dwa lata wejdą zmiany w przepisach rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych, i ocena z matematyki, obok oceny z języka polskiego, będzie obowiązkowo brana pod uwagę podczas naboru.

W liczbach tegoroczna matura wygląda następująco: W kraju średnia zdawalność wyniosła 71 procent. Najlepiej poradzili sobie absolwenci liceów ogólnokształcących. Aż 80 proc. z nich zdało wszystkie egzaminy za pierwszym razem, a 14 proc. nie zdało tylko jednego egzaminu, więc mogą go poprawić w sierpniu. Najgorzej poradzili sobie uczniowie techników uzupełniających, zaledwie 11 proc. z nich 9 w Zachodniopomorskim ledwie 7 procent) zdało wszystkie egzaminy w pierwszym terminie, a 33 proc. może go poprawiać w sierpniu. Z przedmiotów obowiązkowych najłatwiejszy okazał się język polski, zaliczyło go aż 94 proc. uczniów. Z językiem obcym poradziło sobie 90 proc. zdających, z matematyką jedynie 75 proc. absolwentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo