Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymuszenie pierwszeństwa - główny grzech niedoszłych kierowców

Inga Domurat [email protected]
Drugim najczęściej popełnianym błędem na egzaminie na prawo jazdy jest niezastosowanie się do sygnałów świetlnych.
Drugim najczęściej popełnianym błędem na egzaminie na prawo jazdy jest niezastosowanie się do sygnałów świetlnych. Fot. Dawid Baranowski
Błędy na egzaminie na prawo jazdy. Dziś piszemy o najczęstszych przyczynach przerwania egzaminu na prawo jazdy kat. B w ruchu miejskim. Przypominamy też, że od piątku możecie oddawać głosy na "Najpopularniejszą szkołę nauki jazdy".

Oddaj swój głos

Oddaj swój głos

Szkoły nauki jazdy, które znalazły się w naszym zestawieniu (lista na www.gk24.pl/auto) otrzymała numer porządkowy, by ułatwić Wam oddanie głosu, wysyłając SMS na nr 71466 o treści SJK.xx (xx to numer porządkowy szkoły z listy). Na przykład wysyłając SMS o treści SJK.32, oddamy głos na Naukę Jazdy Jaruga Aleksander, bo taki numer otrzymała w naszym zestawieniu . Koszt SMS-a to 1,22 zł z VAT. A na Wasze głosy czekamy do 22 sierpnia do północy.

Dane, które publikujemy, udostępnił nam Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie. Dotyczą pierwszego półrocza tego roku. I wynika z nich, że 37,6% z 12.372 egzaminów praktycznych skończyło się podczas jazdy po mieście.

Pierwsze miejsce wśród popełnianych błędów przez zdających egzamin praktyczny już w mieście należy do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami to pierwszeństwo określającymi. Z tego powodu przerwanych zostało prawie 16% egzaminów. Na drugim miejscu wśród przewinień jest niezastosowanie się do sygnałów świetlnych. Ten błąd doprowadził do przerwania ponad 14% egzaminów. Na trzecim miejscu znalazł się brak bezpiecznego odstępu przy omijaniu, wyprzedzaniu, wymijaniu lub parkowaniu z wynikiem prawie 11%. Kolejnym błędem było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu. Przez ten źle wykonany manewr niezdaniem zakończyło się prawie 10% egzaminów.

Przewinień bardzo często popełnianych przez zdających jest więcej. Choćby nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, niezastosowanie się do znaku stop, zjazd na pas o przeciwnym kierunku, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu, wymuszenia na pieszym na oznakowanym przejściu, niezastosowanie się do znaku "linia podwójna ciągła", utrata panowania nad pojazdem. Kilka procent egzaminów przerwanych zostało też na wniosek samej osoby zdającej. Przyczyną takich sytuacji jest najczęściej stres, z którym zdający nie może sobie poradzić.

- Poległam na niezachowaniu odpowiedniej odległości podczas parkowania. Według mnie, to zmieściłabym się, wysiadając z auta. Nieraz widziałam gorzej zaparkowany samochód, ale z egzaminatorem się nie dyskutuje. Boję się kolejnego egzaminu, bo nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na trasie - mówiła nam tuż po egzaminie mieszkanka Koszalina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!