Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku. Są kolejne odkrycia [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Archeologów wspomaga ekipa ze Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”.
Archeologów wspomaga ekipa ze Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”. Łukasz Capar
Zespół archeologów i wolontariuszy, który bada wykopaliska na Starym Rynku, dokonał kolejnych odkryć, To m.in. grób skrzynkowy sprzed naszej ery, siekierkę z epoki kamienia, średniowieczny topór i wiele innych przedmiotów.

W połowie lutego rozpoczęły się prace modernizacyjne płyty głównej Starego Rynku w Słupsku. Zdjęto nawierzchnię, chodniki oraz wyłączono odcinek ulicy Grodzkiej przebiegającej przy Starym Rynku. Tam również prowadzone są roboty rozbiórkowe nawierzchni.

Natomiast od ponad dwóch tygodni na rozkopanym Starym Rynku trwają badania archeologiczne. Odkryto m.in. ciałopalny grób jamowy, który przesuwa historię tego miejsca przynajmniej o tysiąc lat, a może i parę tysięcy. Ponadto fundamenty po hotelu Mund, który przed 1945 r. stał w północno-wschodnim narożniku placu. Znaleziono też kilka monet i różne metalowe przedmioty. W wykopach można zauważyć pozostałości kamiennych i murowanych fundamentów po jakiś budowlach. Widać też fragmenty starej kanalizacji.

Kilka dni temu dokonano kolejnych odkryć. Jak informuje Tomasz Urbaniak, słupski historyk i regionalista, zespół archeologów w południowym wykopie odkrył i podjął drugi już pochówek. Tym razem jest to grób skrzynkowy z popielnicą ze spalonymi kośćmi, charakterystyczny dla kultury Pomorskiej (około 600 lat p.n.e.). Grób był dosyć zniszczony, jednak ludzkie kości, jak i ceramika, przetrwały.

Archeologów penetracji Starego Rynku wspomaga ekipa ze Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”. Wolontariusze znaleźli m.in. siekierkę z epoki kamienia, wiele wiekowych monet, plomb, fragmentów ozdób, biżuterii, ceramiki, a także średniowieczny topór i bełt kuszy.

Przypomnijmy, że prace archeologiczne na słupskim Starym Rynku prowadzone były już w 2017 roku. Odkryto wówczas fundamenty nie tylko ratusza rozebranego na początku XX wieku, ale także jego poprzednika z przełomu XVI-XVII wieku.

Okazało się, że miał dookoła sukiennice, podcienia, pełno było przybudówek, w różnych etapach budowlanych. Stwierdzono też, że budynek wielokrotnie płonął, choć dokumenty mówią o jednym pożarze.

Odkryto również dobrze zachowaną studnię, a także monety. Znaleziono ich około tysiąca. Pochodzą z całego basenu Morza Bałtyckiego. Był wśród nich denar słupski z XV wieku oraz cenna moneta z Meksyku.

Po zakończeniu prac archeologicznych powstała koncepcja, aby część Starego Rynku przykryć szklaną taflą, tak, aby było widać odkryte fundamenty budowli. Ostatecznie nic z tych planów nie wyszło.

Obecnie, po badaniach archeologicznych, wykonawca planuje rozpoczęcie robót budowlanych związanych z budową docelowych chodników i jezdni. Ma to zająć okres od 2 do 2,5 miesiąca. Po tym czasie jezdnia w ciągu ulicy Grodzkiej-Mostnika będzie już udostępniona do ruchu i prace, które będą prowadzone w obrębie płyty Starego Rynku nie będą już powodować poważnych utrudnień.

Prace przy rewitalizacji płyty Starego Rynku w Słupsku to koszt około 20 mln złotych, z czego 16 mln to dofinansowanie w ramach rekompensat za budowę amerykańskiej tarczy w Redzikowie. Wykonawca ma 12 miesięcy na zrealizowanie wszystkich prac.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku. Są kolejne odkrycia [ZDJĘCIA] - Głos Pomorza