MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011: Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych

Marzena Sutryk [email protected]
archiwum
Do poniedziałku te osoby niepełnosprawne, które mogą i chcą skorzystać z głosowania korespondencyjnego, muszą to zgłosić w swoim urzędzie. Warto też sprawdzić spis wyborców.

Sprawdź spis

Sprawdź spis

Wyborca przebywający czasowo na obszarze gminy w dniu wyborów jest dopisywany do spisu wyborców, na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, czyli do 4 października. Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje na wniosek zgłoszony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej, zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Zaświadczenie wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę; dokument jest wydawany do 7 października.

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, a chcesz wziąć udział w wyborach 9 października, możesz skorzystać z nowego udogodnienia.

Do poniedziałku wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie o: całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w swoim urzędzie gminy.

Można to załatwić telefonicznie. By dopełnić formalności trzeba podać nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, PESEL wyborcy, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w gminie, oznaczenie wyborów których dotyczy zgłoszenie (do Sejmu i Senatu RP, tylko do Sejmu lub tylko do Senatu), a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Bo najpóźniej na 7 dni przed terminem wyborów osoba zainteresowana dostanie przesyłkę z drukami i kopertą zwrotną.
Można też prosić o przesłanie w pakiecie nakładek przygotowanych w alfabecie Braille'a, które mają posłużyć niewidomym do głosowania.

Przesyłka zwrotna będzie bezpłatna. Wystarczy, by ktoś wrzucił ją do skrzynki pocztowej albo przekazał listonoszowi przed dniem głosowania, by na czas dotarła do lokalu wyborczego. Co ważne: kartę do głosowania należy włożyć do specjalnej koperty z napisem "koperta na kartę do głosowania" - taka będzie w pakiecie, dokładnie ją zakleić i włożyć do kolejnej koperty - tej z adresem zwrotnym. Niezaklejona koperta nie będzie brana później pod uwagę w trakcie liczenia głosów.
26 września upływa z kolei termin, do kiedy niepełnosprawni powinni złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym lokalu wyborczym. Tego samego dnia upływa też termin na zgłaszanie zapotrzebowania na skorzystanie z nakładek przygotowanych w alfabecie Braille'a; to też można załatwić na telefon.

Natomiast wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności , którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. W tej sprawie wyborca składa wniosek do prezydenta/ burmistrza/ wójta miasta/ gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Ma na to czas do 29 września. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Do wniosku należy dołączyć: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa, kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Pełnomocnictwo można cofnąć do 7 października.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!