Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki remont zakończony

(pol)
Wielka renowacja czterech zachodniopomorskich świątyń dobiegła końca. Wkrótce zostanie ona publicznie podsumowana oraz oceniona przez norweskich fundatorów.

Pieniądze dali Norwegowie

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism

Pieniądze dali Norwegowie

Na generalny remont czterech najważniejszych świątyń w naszym województwie pieniądze dał rząd norweski (to przedsięwzięcie nie ma odpowiednika w całym kraju). Zrobił to w ramach tak zwanego "funduszu norweskiego", który Norwegia utworzyła we współpracy z Unią Europejską. Z tego źródła postanowili skorzystać pracownicy koszalińskiego centrum doradczo-inwestycyjnego CeDIR, do którego zwróciła się kuria biskupia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To właśnie diecezja była pomysłodawcą przygotowania projektu generalnej renowacji nie tylko katedry w Koszalinie i bazyliki w Kołobrzegu, ale także katedry w Kamieniu Pomorskim i bazyliki w Szczecinie (pomysł wsparła archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Norwegowie łącznie na ten cel przeznaczyli około 13 mln złotych. Dodatkowo projekt renowacji wsparły lokalne samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (razem ponad 3 mln złotych). Na modernizację świątyń pieniądze dali: prezydenci Koszalina, Kołobrzegu, Szczecina, starosta kołobrzeski oraz burmistrz Kamienia Pomorskiego.

Renowacja została przeprowadzona w ramach tego samego projektu, który zakładał modernizację i odnowę Bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu, Bazyliki pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba w Szczecinie, Katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Koszalinie oraz Katedry pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Prace trwały przez kilka ostatnich lat i właśnie się zakończyły.

- W przypadku każdego z kościołów zostały przeprowadzone odbiory techniczne i wszystko dobyło się bez jakichkolwiek zakłóceń - mówi ksiądz Jacek Święszkowski, reprezentujący kurię diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dodaje też, że dzięki temu, że udało się zaoszczędzić część pieniędzy trwają obecnie dodatkowe pracy przy renowacji kilku ruchomych zabytków w Kołobrzegu. - Nie były one wcześniej ujęte w planach renowacji - dodaje duchowy.

Ksiądz Święszkowski zapowiada również, że wkrótce odbędzie się w Koszalinie specjalna konferencja podsumowująca cały remont, którego skala nie ma odpowiednika w całej Polsce. Między innymi wezmą w niej udział przedstawiciele polskiego rządu oraz reprezentanci norweskiego funduszu, który niemal w całości sfinansował cały projekt.

Co zrobiono w ramach renowacji?
W Koszalinie odnowiono i oczyszczono zewnętrzny mury. Wymieniono obróbkę blacharską i odrestaurowano witraże. Została zamontowana instalacja antywłamaniowa i instalacja przeciwpożarowa. Położono nawierzchnię z kostki brukowej.

W Kołobrzegu najkosztowniejsze i najbardziej czasochłonne prace związane były z renowacją zewnętrznej elewacji bazyliki. Wzmocniony został strop krypty, w której pochowany został ksiądz kardynał Ignacy Jeż. Gruntowanie odnowiona została posadzka na emporze północnej, odrestaurowano zabytki ruchome z bazyliki.

Na mniejszą skalę zastała zaplanowana renowacja świątyń w Kamieniu Pomorskim i w Szczecinie. W przypadku tego pierwszego kościoła odnowiono południową części elewacji i zabezpieczono obiekt przed wilgocią montując kanalizację deszczową. W Szczecinie większość prac dotyczyła różnego rodzaju elektrycznych instalacji, w tym antywłamaniowej oraz zewnętrznego oświetlenia. Szczególnie to ostatnie robi wrażenie. - Zamontowane oświetlenie należy do jednych z najnowocześniejszych. Pozwala ono na przepiękne operowanie światłem i to zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni - podkreśla ksiądz Jacek Święszkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!