Rozmowa Tygodnia GK24. O zakazie handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rozmowa Tygodnia GK24. O zakazie handlu w niedzielę [WIDEO]

  Piotr Polechoński

  Głos Koszaliński

  O przyjętej przez Sejm ustawie o zakazie handlu w niedzielę rozmawiamy ze Sławomirem Majchrzakiem, szefem koszalińskiej „Solidarności”.
  Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedzielę, czyli w jednej z najważniejszych kwestii, które „Solidarność” podnosiła od wielu lat. Ale rządząca obecnie większość nie zdecydowała się na całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele od razu, ale rozłożyła dojście do takiego zakazu na trzy lata, zakazując niedzielnego handlu stopniowo. Jak oceniacie takie rozwiązanie? Czy czujecie satysfakcję, czy rozczarowanie, że rządząca ekipa, której daliście jednak kredyt zaufania, nie uchwaliła takiej ustawy, jakiej oczekiwaliście?

  Na pewno nie można mówić o satysfakcji, ale też chcę przypomnieć, że już wcześniej sygnalizowaliśmy, że jeżeli już jakieś zmiany w proponowanym przez nas projekcie ustawy muszą być - ale zmiany te będą gwarantowały docelowe wprowadzenie całkowitego zakazu - to jesteśmy w stanie to zaakceptować. Dla nas najważniejsze jest to, aby w każdą niedzielę obowiązywał zakaz handlu i jeżeli ustawa przewiduje, że taki zakaz zostanie wprowadzony w 2020 roku, a nie teraz, to możemy się z tym pogodzić.

  Z licznych wypowiedzi przedstawicieli „Solidarności” wynika, że bardziej niepokoi was coś innego. Liczne wyjątki, które pozwolą handlować nawet wtedy, gdy całkowity zakaz handlu w każdą niedzielę zacznie już obowiązywać. M.in taki handel będzie mógł być prowadzony przy dworcach kolejowych i portach lotniczych, a także w piekarniach, lodziarniach, cukierniach. Dozwolony będzie też handel internetowy. Nie za dużo tych furtek?

  Za dużo i to jest faktycznie niepokojące. Niestety, naszym zdaniem takie podejście do tematu daje dużo możliwości tym, którzy będą chcieli w taki czy w inny sposób obejść zakaz. Pierwszy przykład z brzegu: są miasta, w których przy dworcach są zlokalizowane centra handlowe. Co więc w takiej sytuacji? Czy takie centra dalej będą pracować jakby nic się nie zmieniło?

  I tak to zostawicie?

  W żadnym razie. Przewodniczący Piotr Duda otwarcie skrytykował takie zmiany i wyraził nasze rozczarowanie takim obrotem sprawy. Będziemy domagać się usunięcia z ustawy tych błędnych zapisów w Senacie i wierzymy, że nam się to uda. Bo na wolne niedziele zasługują wszyscy Polacy.

  Popularne na gk24:
  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gk24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo