Proces mieszkańcy kontra Kronospan. W oczekiwaniu na...

Proces mieszkańcy kontra Kronospan. W oczekiwaniu na orzeczenie

Rajmund Wełnic

Głos Koszaliński

Głos Koszaliński

Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz (z prawej) przed rozprawą

Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz (z prawej) przed rozprawą ©Rajmund Wełnic

W siódmy rok wkracza głośny sądowy spór pomiędzy grupą mieszkańców Szczecinka domagających się zaprzestania immisji pyłów i odorów z terenu fabryki płyt meblowych Kronospan.
Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz (z prawej) przed rozprawą

Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz (z prawej) przed rozprawą ©Rajmund Wełnic

Sąd Rejonowy w Szczecinku zakończył przesłuchania ostatnich świadków w odwoławczym procesie dotyczącym egzekucji wyroku nakazującemu firmie Kronospan zaprzestania immisji pyłów i odorów na posesje kilku mieszkańców Szczecinka, którzy pozwali fabrykę. Sędzia Maciej Foltyniewicz przychylił się do wniosku prawnika firmy, aby przesłuchania odbyły się bez udziału mediów i w ten sposób zapewnić świadkom „swobodę wypowiedzi o zanieczyszczeniach w mieście i sąsiadach”.


W mowie końcowej czwórka wierzycieli domagała się przyznania świadczeń pieniężnych po 100 tys. zł dla każdego lub grzywny po 10 tys. zł. Dłużnik zaś wniósł o oddalenie powództwa argumentując, że uciążliwości firmy zostały znacznie ograniczone, a Kronospan jest w przededniu kolejnych proekologicznych inwestycji. Nie ma jeszcze terminu ogłoszenie orzeczenia, ono także będzie niejawne.
Historia tego sporu jest długa i zawiła. Dość powiedzieć, że proces, jaki grupa – początkowo siedmiu – mieszkańców Szczecinka wytoczyła Kronospanowi trafił na wokandę jesienią 2010 roku. Powodowie chcieli, aby firma zaprzestała emisji odorowych i pyłków drzewnych. Powołali się przy tym na artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że właściciel nieruchomości powinien się powstrzymać od działań, które zakłócałyby korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Po kilkuletnim procesie wyrok nakazujący zaprzestania immisji zapadł w lecie 2013 roku, a wiosną roku następnego Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał go w mocy. Następnie grupa mieszkańców skierowała wyrok do egzekucji, bo ich zdaniem fabryka płyt drewnopochodnych nie wywiązała się z jego postanowień. Sąd w Szczecinku w roku 2015 wydał wyrok nakazujący Kronospanowi zapłatę 10 tys. zł grzywny, na co obie strony złożyły apelację.

W lipcu zeszłego roku orzeczenie zostało uchylone z powodu zbyt lakonicznego uzasadnienia i sprawa wróciła do szczecineckiego sądu do ponownego rozpatrzenia. I tym właśnie obecnie zajmuje się sąd.

Popularne na gk24:


Komentarze (11)

Wszystkie komentarze (11) forum.gk24.pl

Polub nas na Facebooku

Czytaj Głos Koszaliński

Zdjęcia ze Szczecinka

Wideo ze Szczecinka

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Smaki Pomorza - głosuj na swoich kandydatów!

Smaki Pomorza - głosuj na swoich kandydatów!

60. Zawody Rowerkowe dla dzieci w Koszalinie! Trwają zapisy!

60. Zawody Rowerkowe dla dzieci w Koszalinie! Trwają zapisy!

Wejdź i zobacz co dzieje się na Pomorzu!

Wejdź i zobacz co dzieje się na Pomorzu!