Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2015 w Szczecinku. Zmiany i karuzela stanowisk

Rajmund Wełnic
W Szczecinku nie doszło do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej, bo - po sprawdzeniu - zabrakło podpisów
W Szczecinku nie doszło do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej, bo - po sprawdzeniu - zabrakło podpisów Rajmund Wełnic
Mijający rok w powiecie szczecineckim był rokiem pożegnań. Nie brakowało również zawirowań na scenie politycznej. Szczecinek zaś odmierza już czas pierwszego przejazdu nową obwodnicą miasta.

Dawno już w nie było u nas takiej karuzeli stanowisk. W rok 2015 weszliśmy ze zmianą na fotelu dyrektora Muzeum Regionalnego, na którym od ponad 42 lat zasiadał Jerzy Dudź (zastąpił go Ireneusz Markanicz). Z kolei rok zamykamy niemal równie epokową roszadą w komendzie hufca ZHP. Po 33 latach komendantką przestała być Zofia Gańska, nowym szefem jest Robert Jasek. Na emeryturę przeszli także miejski konserwator zabytków Paweł Połom (nową jest Anna Dąbska) i szef Ośrodka Sportu i Rekreacji Eugeniusz Szybisty (zastąpił go Maciej Makselon).

Były także zmiany wymuszone dymisjami lub wyborami. Z pewnym poślizgiem nowy - stary wójt gminy Grzmiąca Tadeusz Hajkowicz odwołał zastępcę Jacka Kurzejewskiego. Dłużej ze zmianą w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół czekał nowy wójt gminy wiejskiej Szczecinek, który odwołał Hannę Molendowską. Mamy także nowego szefa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Szczecinku. Po niemal ćwierć wieku na stanowisku prezesa PGK Leszka Ogara zastąpił Radosław Żmuda-Trzebiatowski. Na własną prośbę z posady prezesa spółki szpitalnej odszedł Adam Wyszomirski, którego zastąpił Radosław Niemiec. Mandat poselski po wyborach stracił poseł Platformy Obywatelskiej ze Szczecinka Wiesław Suchowiejko (to z kolei pociągnęło roszadę w szkole społecznej, dokąd był poseł wrócił na fotel dyrektorski - zastąpił Marzenę Marcinkowską). Szczecinek posła jednak nie stracił, ba, jednego nawet zyskał - miasto i region reprezentują w Sejmie teraz Małgorzata Golińska (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Radosław Lubczyk (.Nowoczesna). Skutkiem wygranych przez PiS wyborów była zmiana w fotelu szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Sławomira Cichonia kojarzonego z PO zastąpił były szef tej firmy Andrzej Modrzejewski, kierujący lokalnymi strukturami PiS.

Rok 2015 upłynął pod znakiem podwójnych wyborów, które wywróciły do góry nogami scenę polityczną w kraju. O ile wiosenne wybory prezydenckie w kraju wygrał Andrzej Duda z PiS, o tyle jeszcze w powiecie i samym Szczecinku górą był prezydent Bronisław Komorowski. Ale już jesienią sympatie polityczne mieszkańców Szczecinka i powiatu przechyliły się na korzyść PiS. To oznaczało pierwszą od dekady przegraną PO w naszym regionie (33 do 28 procent), choć w okręgu Platforma wygrała.

Gospodarka była w cieniu polityki, ale nie sposób nie odnotować historycznego wydarzenia, jakim było podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Szczecinka. Wiosną 2019 pojedziemy tą wartą 322 miliony zł drogą. Warto także wspomnieć o ważnych remontach dróg krajowych nr 20 i 25 koło Białego Boru. Kronospan ukończył budowę hali przy ul. Waryńskiego. Nie było za to w tym roku spektakularnych inwestycji samorządowych. Powiat i miasto skupiały się na inwestycjach drogowych - przebudowano ul. Wojska Polskiego w Bornem, a w Szczecinku ruszyła budowa na Raciborkach, kontynuowana była budowa dróg na osiedlu Marcelin, czy parkingu przy ulicy Waryńskiego.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!