Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Szczecinku. Jak się zmieniało przez lata? Galeria zdjęć [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zdjęcia z przełomu XIX wieku ze szczecineckim więzieniem i z lat 70. XX wieku
Zdjęcia z przełomu XIX wieku ze szczecineckim więzieniem i z lat 70. XX wieku archiwum ZK Szczecinek
Szczecinecki Zakład Karny stracił właśnie samodzielność. A jaka była jego historia? Zapraszamy na fotograficzną wyprawę w czasie.

Od wiosny 2018 roku więzienie w Szczecinku podlega Zakładowi Karnemu w Szczecinku. Praktycznie niewiele to zmienia, nadal osadzeni będą przebywać za kratami w tym samym miejscu. Ale dziś nie o tym, a o dziejach budynku, w którym więzienie się mieści już ponad półtora wieku.

Więzienie od zawsze związane było wymiarem sprawiedliwości, co miało swoje logistyczne wytłumaczenie, bo skazanych łatwo można było doprowadzić na rozprawy, gdy trzymano ich blisko. I tak było w Szczecinku, choć i sąd i więzienie długo nie miały własnej siedziby.

Jadwiga Kowalczyk-Kontowska z ze szczecineckiego Muzeum Regionalnego przekopała archiwum i dzięki uprzejmości pani kustosz możemy przedstawić jej ustalenia. - W połowie XIX wieku czasie sąd nie posiadał własnej siedziby, a na potrzeby kancelarii i więzienia użyczono mu pomieszczeń w dwukondygnacyjnym budynku Fundacji Jacobiego (Jacoby Stifung) przy ulicy Lipowej – pisze pani Jadwiga. - Od 1853 roku, czyli od czasu wybudowania nowego ratusza, sąd zajmował w nim jedną salę po stronie wschodniej. Pomieszczenie dla policji znajdowało się na drugiej kondygnacji, a cele więzienne mieściły się na dwóch piętrach w wieży.

Wkrótce potem na potrzeby sądu Prusy kupił tereny przy dawnej Colberger Vorstadt (ul. Bohaterów Warszawy), na miejscu dawnego folwarku Bügen. - W pierwszym etapie został wzniesiony budynek więzienia – pisze Jadwiga Kowalczyk-Kontowska. - Zgodnie z zachowaną dokumentacją obiekt ten, zaprojektowany w sierpniu 1859 roku przez kierownika budowy i mierniczego Marowa, po dokonanych w 1859 roku poprawkach przez inspektora budowlanego Blecka, został zatwierdzony do realizacji w 1860 roku. Budowę zakończono w roku 1863.

Dziś historię ZK odtwarza porucznik Andrzej Żabski, rzecznik placówki: - Ostatnio wpadły mi w ręce stare fotografie ilustrujące funkcjonowanie Zakładu Karnego w Szczecinku od końca lat 60 – mówi. - Zdjęcia będą powoli przeze mnie opracowywane cyfrowo, jest ich kilkaset.

Zobacz także: Akcja CBŚ w zachpom. - zarekwirowano narkotyki za 1,8 mln zł

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo