Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiarusy ze Szczecinka po pierwszym tegorocznym rajdzie [zdjęcia]

Magdalena Michalska
W minioną niedzielę (22.01) członkowie Wojskowego Koła PTTK „Wiarusy” wspierani przez młodzież ze szkół w Parsęcku i Grzmiącej oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 ze Szczecinka, wyruszyli na pierwszy w tym roku, zimowy rajd pieszy.

Sezon 2017, zainaugurowała wycieczka szlakiem dawnych obiektów wojskowych na terenie Szczecinka, a przewodnikami po militarnej historii miasta, zostali Bogdan Bereszyński i Wojciech Knapik. Już samo miejsce zbiórki, czyli pomnik Zdobywców Wału Pomorskiego na skwerze przy ul. Klasztornej, zdawał się nawiązywać do tematyki spotkania.

- Nieuchronnie zbliżamy się do godnego jubileuszu, czyli 50 rocznicy powstania i działalności koła – zwrócił się do zebranych komendant rajdu - Bogdan Bereszyński i przypomniał, że od 1970 roku, czyli daty powołania do życia „Wiarusów”, udało się im przeprowadzić szczęśliwie około 2500 rajdów, w których uczestniczyły niezliczone rzesze turystów.

Niedzielny spacer, ale i swoistą lekcję historii, rozpoczął krótki wstęp teoretyczny, dzięki któremu uczestnicy dowiedzieli się, że wojskowe tradycje Szczecinka sięgają XIX wieku, a największy rozkwit miejscowego garnizonu przypada na okres tuż po II wojnie światowej. Następnie kierując się na zachód, grupa odwiedzała kolejne – zwykle od lat cywilne obiekty – niegdyś wykorzystywane przez wojska niemieckie, a później przez Armię Czerwoną.

Tak więc „Wiarusy” odwiedziły pomnik poświęcony pamięci żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, budynek Starostwa Powiatowego (niegdyś siedzibę sztabu 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej i 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej) oraz „koszarowce” zlokalizowane wzdłuż ulicy Słowiańskiej, o których militarnej przeszłości świadczy zachowana do dziś trybuna dla dowódców wojskowych.

Miłą niespodzianką okazały się odwiedziny w kamienicy przy Placu Wolności, w której obecnie znajduje się siedziba Głosu Koszalińskiego!

Jak mogliśmy się dowiedzieć, od 1951 roku w budynku tym znajdowało się kasyno oficerskie i hotel garnizonowy, przeznaczony na potrzeby żołnierzy służących w II Dywizji Zmechanizowanej.

Nieopodal zaś – na ulicy 1-go maja – w kamienicy kojarzonej dziś głownie z działalnością ZDZ –ów, w latach pięćdziesiątych mieścił się klub garnizonowy z kinem. Kolejne kroki skierowały „Wiarusów” na ulicę Kościuszki, gdzie w ówczesnych koszarach stacjonowały jednostki bojowe i zabezpieczenia szczecineckich dywizji, m.in. 26 dywizjon artylerii rakietowej, 107 dywizjon przeciwpancerny i 63 batalion łączności.

Finałem spotkania była rozgrzewająca grochówka w siedzibie Sapik-u przy ulicy Kilińskiego oraz konkurs wiedzy dla najmłodszych „Co wiem o Szczecinku”.

Zobacz także WOŚP w Szczecinku

10 lat gk24.pl

Zapraszamy Was nie tylko po najświeższe newsy. Przed nami dwa tygodnie świętowania 10 urodzin, których nie wyobrażamy sobie obchodzić bez Was! Będzie mnóstwo zabawy, filmów, wspomnień, a przede wszystkim wspólnej zabawy i konkursów. Jakich? Z nagrodami oczywiście! Wymyślicie dla nas najoryginalniejsze życzenia urodzinowe, zaprojektujecie koszulkę, pokażecie, co robiliście przed 10. laty, a na koniec wspólnie wybierzemy najważniejsze wydarzenia 10-lecia.

Poznajmy się bliżej, zostańcie z nami.


Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo