Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku pierwszy dzwonek i biorą się ostro do pracy

Rajmund Wełnic
Gimnazjum nr 1 w Szczecinku w projekcie Erasmus +
Gimnazjum nr 1 w Szczecinku w projekcie Erasmus + Rajmund Wełnic
Za nami już pierwszy dzwonek roku szkolnego 2016/15. Szczecineckie Gimnazjum nr 1 wystartuje w nim z nowym unijnym projektem Erasmus +.

- Tego jeszcze w naszej szkole, ani w Szczecinku, nie było – informuje Agnieszka Pietnoczka, nauczycielka gimnazjalnej „jedynki”, że od 1 września będą realizować dwa dwuletnie międzynarodowe projekty w ramach programu Erasmus +. Napisali je Agnieszka Pietnoczka i Ewa Dyl przy współpracy z Joanną Nowak, Igorem Królakiem i partnerami z zagranicznych szkół.

Jeden z projektów (uzyskał 92 na 100 możliwych punktów) dotyczy współpracy szkół. - Nosi tytuł „Here comes the Sun(power)”, językiem projektowym jest język angielski, szkolni partnerzy pochodzą z Włoch (Neapol), Hiszpanii (Tarragona), Turcji (Darica) i Czech (Pisek), a jego głównym celem jest uświadomienie społecznościom lokalnym potrzeby działania z powodu zmian klimatu, rozpropagowanie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii i wiedzy na temat zasobów odnawialnych, w tym szczególnie energii słonecznej – dodaje pani Agnieszka.

Całość grantu wynosi to blisko 120 tys. euro, a kwota dla polskiej szkoły to 28 tys. euro. Z tych funduszy opłacone będą wyjazdy uczniów i nauczycieli, spotkania robocze oraz zarządzanie projektem i lokalne działania. Uczestnicy spotkają się na dwóch spotkaniach roboczych koordynatorów: we Włoszech (już we wrześniu 2016) i Turcji (maj 2018) oraz czterech międzynarodowych spotkaniach uczniów: Polska (maj 2017), Włochy (październik 2017), Hiszpania (listopad 2017), Czechy (marzec 2018).
Drugi projekt nosi tytuł „Wymiana najlepszych praktyk paszportem do ciągłości edukacji” i uzyskał 78 pkt na 100 możliwych w konkursie wniosków. - Będzie on wspólnym przedsięwzięciem naszego gimnazjum, Porthälla Gymnasium ze Szwecji i Centro del Profesorado Tenerife Sur z Hiszpanii – mówi Agnieszka Pietnoczka.

- Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wczesnemu opuszczaniu szkół i zaprzestaniu dalszej nauki przez młodzież, oraz zebranie pomysłów na działania, które pomogą przedstawicielom edukacji temu zapobiegać. Tu także uczestnicy będą się potykać podczas zagranicznych wizyt u partnerów, aby wymienić się doświadczeniem i prezentować podejmowane działania związane z tematyką projektu. Projekt jest finansowany ze środków unijnych, wysokość całego grantu wyniosła 77 tys. euro, z czego na działalność projektową Gimnazjum nr 1 przewidziano 21 tyś. euro. Głównym koordynatorem projektu jest Centrum Edukacji Nauczycieli na Teneryfie, a szkolnym koordynatorem w gimnazjum jest nauczycielka języka angielskiego Ewa Dyl.

Zobacz także: Takie same, a jednak różne, czyli III Powiatowy Dzień Bliźniaka

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!