Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu korzeni… czyli z genealogią za pan brat

Magdalena Michalska
Magdalena Michalska
W ostatni dzień lutego Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. B. Horodyskiego, przy dofinansowaniu ze strony Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie, zainicjowały projekt edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży „W poszukiwaniu korzeni”.

Jego celem było rozbudzenie zainteresowania historią i zachęcenie uczniów z klas IV-V do poznania rodowodu własnych familii.

Jak zaznaczała wówczas Monika Głuszak, kierownik szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie – pytania o genealogię, to bowiem w istocie pytania o to dlaczego rodzina jest dla nas tak ważna? Fakt, że po naszych krewnych dziedziczymy nie tylko kolor oczu, wysokie czoło, czy piegi na nosie, ale także cechy charakteru i mechanizmy zachowania, to poważne determinanty wpływające na życie każdego z nas. To podstawowe elementy składowe tożsamości, pozwalające zidentyfikować kim w istocie jesteśmy, skąd pochodzimy i jakie jest nasze dziedzictwo. Aby zajęcia przebiegały sprawnie i efektywnie, dla uczestników zaplanowano część teoretyczną – podczas której odkrywano niełatwą sztukę tworzenia drzewa genealogicznego oraz część praktyczną, podczas której zdobyte wiadomości zostały wykorzystane w działaniu.

W miniony piątek (10.06) nadszedł nareszcie czas podsumowania kilkumiesięcznych wysiłków. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Zespołu Szkół Społecznych STO, ponownie zawitały w Bibliotece – tym razem, aby zaprezentować efekty swoich genealogicznych poszukiwań. Jak zgodnie stwierdzili opiekunowie projektu, poziom wykonanych prac był zaskakująco wysoki, a forma ich prezentacji pomysłowa i bardzo estetyczna.

– Uczniowie nie tylko wzięli do serca wszystkie przekazywane im wskazówki techniczne, ale popisali się także niemałą wyobraźnią – zaznaczała archiwistka Katarzyna Lisiecka - dlatego też wybór zwycięskiej pracy nastręczył nam wiele problemów. Ostatecznie jako najpiękniejsze wyróżniono drzewo genealogiczne Aleksandry Skrzyńskiej z IV klasy ZSS STO, które najpełniej łączyło walory merytoryczne z ciekawą prezentacją. Niezależnie od zdobytego miejsca wszystkich uczestników projektu nagrodzono upominkami, które ufundowali: Pizzeria Oregano, Cukiernicza Spółdzielnia Inwalidów „Słowianka”, Pracownia Rękodzieła „Artistiko”, SAPIK oraz Fundacja „Nasza Przyszłość”.

Dla wszystkich zainteresowanych projektem wystawa będzie czynna w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Horodyskiego, jeszcze do 17 czerwca, natomiast w terminie od 1 lipca do 15 września, prace młodych genealogów zostaną udostępnione w siedzibie Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku przy ul Parkowej 3.

Zobacz także: Szczecinek: Inauguracja sezonu wodniackiego na Trzesiecku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!