Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w gminie Szczecinek do likwidacji. Dwie, trzy, czy żadna?

Rajmund Wełnic
Szykują się spore zmiany w oświacie gminy wiejskiej Szczecinek. Rodzice szkół zagrożonych likwidacją już protestują
Szykują się spore zmiany w oświacie gminy wiejskiej Szczecinek. Rodzice szkół zagrożonych likwidacją już protestują Rajmund Wełnic
Szykują się spore zmiany w oświacie gminy wiejskiej Szczecinek. Rodzice szkół zagrożonych likwidacją już protestują.

Do naszej redakcji trafił list otwarty mieszkańców Żółtnicy, Omulnej, Drawienia i innych wsi, z których dzieci uczą się w Szkole Podstawowej w Żółtnicy. Protestują oni przeciwko planowanej likwidacji placówki, a pod listem podpisało się około 300 osób. – Przedstawiono nam 4 warianty, w których trzy zakładają likwidację szkoły, a czwarty ograniczenie jej do klas I-III, co też za kilka lat oznacza jej koniec – mówi sołtys Żółtnicy Aneta Bolczyńska. – Nie ma na to naszej zgody.

Rodzice piszą – „Nie zgadzamy się z taką polityką edukacyjną ,która sprowadza się do matematycznych wzorów , w której górę nad dbałością o dobro ucznia przejmuje czynnik ekonomiczny. Jesteśmy trzecią co do liczebności dzieci szkołą w gminie. Wyniki nauczania są na bardzo dobrym poziomie o czym świadczy m.in. wynik ostatnich egzaminów. Szkoła jest liderem w wynikach sportowych nie tylko w naszej gminie. Doceniamy wkład pracy nauczycieli, zabiegi by szkoła mogła funkcjonować w środowisku wiejskim dając naszym dzieciom szansę na rozwój. Żadne dziecko nie jest anonimowe, dzieci w szkole czują się bezpiecznie.

Nasza szkoła jest placówką dobrze doposażoną, posiadającą nowoczesna halę sportową , zaplecze boisk wielofunkcyjnych oraz plac zabaw. Szkoła to nie tylko budynek. Szkoła to społeczność, którą współtworzą pracownicy, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy. Klimat, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, stabilność funkcjonowania to wartości , których nie zastąpi nawet najlepszy wynik finansowy. Niewielkie oszczędności uzyskane z likwidacji szkoły są niczym w porównaniu do krzywdy jaka zostanie wyrządzona całej społeczności.

- Apeluję o spokój, żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, najpierw musimy uzyskać akceptację kuratora dla ewentualnych zmian, później zajmą się nimi radni – wicewójt gminy Szczecinek Edyta Wieleba-Matyśniak mówi, że planowane są także spotkania z rodzicami. Dodaje, że chodzi nie tylko o oszczędności wymuszone demografią, ale przede wszystkim o podniesienie poziomu nauczania.

Na dziś w gminie Szczecinek jest pięć szkół – dwie podstawówki w Parsęcku o Żółtnicy oraz trzy zespoły szkół (gimnazjum i podstawówka) w Gwdzie Wielkiej, Wierzchowie (z filią w Sporem) i Turowie. Samorząd faktycznie do dyskusji przygotował cztery warianty zmian połączone z reformą oświaty (od września rozpoczyna się likwidacja gimnazjów i powrót 8-letniej szkoły podstawowej).

W pierwszym wszystkie szkoły stają się 8-letnimi podstawówkami, w drugim Parsęcko i Żółtnica uczyłyby tylko młodsze dzieci, a pozostałe byłyby pełnymi podstawówkami. W trzecim wariancie zostają tylko podstawówki w Turowie i Wierzchowie, w czwartym dodatkowo także Gwda Wielka.

Gmina wstępnie policzyła także koszty utrzymania szkół, płac nauczycieli i obsługi oraz dowozów. W skrajnych wariantach wahają się one od blisko 8 mln zł (pozostawienie wszystkich szkół) do 4,7 mln zł (przy dwóch szkołach). Gigantyczne są też różnice w zatrudnieniu – przy pierwszej wersji mają być 73 etaty nauczycielskie, przy drugim rozwiązaniu tylko 26 etatów. Bardzo wątpliwe, aby kurator przystał na aż taką skalę zwolnień wśród nauczycieli.

Czasu na decyzję nie ma zbyt wiele – ostatecznie muszą one zapaść do końca marca.

10 lat GK24. Wideo i czat z redaktorem naczelnym

W najbliższy wtorek na portalu GK24 będzie można porozmawiać z Krzysztofem Nałęczem, redaktorem naczelnym "Głosu Koszalińskiego" i serwisu GK24.

Podczas czatu internauci będą mogli zapytać o kulisy pracy redaktorów, dowiedzieć się, jak powstają materiały, które można przeczytać i zobaczyć na naszej stronie. Będzie też okazja, by zainteresować redakcję ciekawymi, ważnymi i zabawnymi tematami ze Słupska i całego regionu. Początek czatu we wtorek o godz. 13. Miejsce to oczywiście nasza strona internetowa. Pytania do Krzysztofa Nałęcza już teraz można przesyłać na adres: [email protected] z dopiskiem "czat".

Jednak teraz zapraszamy Was nie tylko po najświeższe newsy. Przed nami dwa tygodnie świętowania 10 urodzin, których nie wyobrażamy sobie obchodzić bez Was! Będzie mnóstwo zabawy, filmów, wspomnień, a przede wszystkim wspólnej zabawy i konkursów. Jakich? Z nagrodami oczywiście! Wymyślicie dla nas najoryginalniejsze życzenia urodzinowe, zaprojektujecie koszulkę, pokażecie, co robiliście przed 10. laty, a na koniec wspólnie wybierzemy najważniejsze wydarzenia 10-lecia.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo