NOWE
  ZDJĘCIA


  ● Cheerleaders AZS Koszalin
  ● Targi Pracy w Koszalinie
  ● Możesz stracić 500 plus

  Rozwiń
  Szczecinek: To nie prima aprilis, program 500+ wystartował

  Szczecinek: To nie prima aprilis, program 500+ wystartował

  Zdjęcie autora materiału
  Rajmund Wełnic

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Pierwsze wnioski w szczecineckim MOPS przyjęto z samego rana.

  Pierwsze wnioski w szczecineckim MOPS przyjęto z samego rana. ©Rajmund Wełnic

  - Jesteśmy gotowi – mówi wicedyrektorka szczecineckiego MOPS-u Iwona Wagner o przygotowaniach do programu „Rodzina 500+”, który startuje dziś, 1 kwietnia. Szturmu - na razie - nie było, choć od rana rodzice już składali wnioski.
  Pierwsze wnioski w szczecineckim MOPS przyjęto z samego rana.

  Pierwsze wnioski w szczecineckim MOPS przyjęto z samego rana. ©Rajmund Wełnic

  W piątek o godz. 7.45 MOPS przy ulicy Wiejskiej w Szczecinku rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu „Rodzina 500 plus”. Od rana kolejki nie było, wniosek można było złożyć bez dłuższego czekania, ale z czasem "ogonek" rósł. Wnioski (w ratuszu, komendzie Straży Miejskiej i MOPS-ie) wydawane są już od dłuższego czasu, od dziś można je już składać w Ośrodku. – Są ulotki informacyjne, jak wypełnić wniosek, a na naszej stronie internetowej jest link do filmu, w którym poglądowo wyjaśniono jak to zrobić – mówi Iwona Wagner, zastępczyni dyrektorki szczecineckiego MOPS.
  – Ważne wyjaśnienie: wbrew wcześniejszym informacjom, nie jest wymagane posiadanie skróconego aktu urodzenia dzieci i aktu małżeństwa, ale jeżeli ktoś posiada, to oczywiście można je zabrać, bo ułatwi to nam weryfikację danych. W wypadku rodzin z dwójką i więcej dzieci, których nie obowiązuje kryterium dochodowe, wystarczy dowód tożsamości osoby składającej wniosek. Tam, gdzie wymagane są informacje o dochodach potrzebne będą zaświadczenia lub oświadczenia o dochodach za rok 2014 lub innych nie podlegających opodatkowaniu np. alimentach.

  Szczecinek został podzielony na 6 rejonów – od A do F. Mieszkańcy każdego z nich mają wyznaczone dni, w których mogą składać wnioski – oczywiście harmonogramu nie trzeba się trzymać niewolniczo, ale MOPS prosi, aby go przestrzegać, co pozwoli uniknąć kolejek i niepotrzebnych nerwów. Papierowe wnioski będą przyjmowane i wstępnie weryfikowane tylko w siedzibie MOPS przy ulicy Wiejskiej. Mieszkańcy rejonów A i F oczekiwani będą w dniach od 1 do 22 kwietnia, B i E od 25 kwietnia do 13 maja, rejonu C od 16 maja do 3 czerwca i rejonu D od 6 do 24 czerwca.

  Pierwszych wypłat należy się spodziewać w maju. Bank Spółdzielczy, w którym MOPS ma rachunek, pieniądze będzie wypłacał w 4 miejscach – w oddziale przy placu Sowińskiego oraz z kasach w starostwie, ratuszu i urzędzie skarbowym. Możliwe są też przelewy bezpośrednio na konto. Wnioski złożone do końca czerwca zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

  MOPS wydłuża godziny obsługi – w poniedziałki i środy wnioski będą przyjmowane w godzinach od 7.45 do 17, we wtorki od 7.45 do 15.15, w czwartki od 7.45 do 16.15 i w piątki od 7.45 do 14.15. – Jeżeli zajdzie taka potrzeba, jeszcze je wydłużymy – mówi szefowa ośrodka. W sumie do obsługi programu i przyjmowania wniosków rotacyjnie zaangażowanych będzie 10 osób, w tym cztery nowo zatrudnione.

  Jak wiadomo, po 500 zł miesięczne na drugie i kolejne dzieci otrzyma każda rodzina, a te z mniejszymi dochodami (800 zł netto na członka rodziny) także na pierwsze (dla dzieci niepełnosprawnych pułap ten wynosi 1.200 zł). Możliwe jest też składanie wniosku drogą elektroniczną, co wymaga jednak np. zaufanego podpisu. Na dziś jednak bank PKO BP (kolejne też się do tego przymierzają) umożliwi swoim klientom złożenie wniosku za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej. W tym wypadku nie trzeba będzie stać w kolejkach (ośrodek wezwie tylko w wypadku jakiegoś błędu) – do domu otrzymamy pisemną decyzję o przyznaniu świadczenia.

  Sam wniosek jest dość prosty do wypełnienia, zwłaszcza, jeżeli dotyczy drugiego i kolejnych dzieci, gdzie nie trzeba dokumentować dochodów. Potrzebny będzie dowód osobisty wnioskodawcy i odpisy aktów urodzenia dzieci. Nieco bardziej skomplikowane jest to, gdy ubiegamy się o świadczenie wymagające udokumentowania dochodów za rok 2014 – do wniosku trzeba dołączyć też odpowiednie zaświadczenia. MOPS od kwietnia uruchamia też telefoniczną infolinię – z pytaniami można dzwonić pod numer 94 372-80-47.

  W powiecie szczecineckim, w gminie Barwice wnioski można składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Czaplineckiej 14.
  Rozległa gmina wiejska Szczecinek – oprócz siedziby GOPS przy ul. Pilskiej w Szczecinku uruchamia sieć punktów skłania wniosków w szkołach, świetlicach i salach wiejskich.
  W gminie Grzmiąca punkt przyjmowania wniosków został uruchomiony w sali narad na parterze Urzędu Gminy.
  W gminie Borne Sulinowo wnioski przyjmowane są w MGOPS-ie przy ulicy Lipowej 6.
  W gminie Biały Bór punkt przyjmowania wniosków znajduje się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Nadrzecznej 2A.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Zobacz koniecznie

  Mieli torturować dwoje dzieci. Para z Drawska przed sądem Sonda GK24. Czy reklamy powinny zniknąć z krajobrazu Koszalina?